Farma wertykalna w Polsce – co można w niej uprawiać?

Uprawy wertykalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno dużego jak i mniejszego biznesu. Firmy, które od kilku już lat pracują nad tą technologią mamy już w Polsce. Aktualnie przedsiębiorstwo Hydropolis z Krakowa jest w trakcie realizacji uprawy wertykalnej pod Warszawą. Co można w niej uprawiać i czy jest szansa na produkcję w takiej technologii również truskawek?

Technologia farm wertykalnych, pozwala uprawiać wiele gatunków roślin ozdobnych, warzyw, ale również truskawek praktycznie w centrum miasta. Jedna z polskich firm zajmująca się technologią upraw wertykalnych znajduje się w Krakowie. Prace mające na celu opracowanie technologii uprawy roślin trwają tutaj już od 2018 roku. Po kilku latach badań opracowano system uprawy wertykalnej dopasowany do produkcji niskich roślin zielonych – sałaty i zioła. 

Pierwszym systemem powstał we współpracy m.in. z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Była to uprawa wertykalna z prostym systemem kontrolowanych warunków realizowana w kontenerze morskim. Pierwsze przepisy uprawowe przygotowano dla sałaty. Przyjęte założenia w połączeniu z opracowaną technologią sprawdziły się w praktyce i pozwoliły zaoferować gotowy produkt oraz przepisy dla innych gatunków roślin nisko zielonych tj. bazylii (odmiana Bonazza, tajskiej, cytrynowej), mięty, tymianku, kolendry, mikroliści. 

Od 2022 roku oferujemy kompleksowe rozwiązania pod realizację upraw wertykalnych w dwóch systemach: SMART CROP oraz Plantainer. Od roku realizujemy również pierwszą zakontraktowaną na powierzchni 980 m2 uprawę bazylii pod Warszawą – informuje Anna Drwięga z firmy Hydropolis. Firma dostarcza również analizę zapotrzebowania, projekt systemu, wyliczenia (OPEX,CAPEX), wykonawstwo, a następnie pomoc i późniejszy nadzór w uprawie.

W ramach obu systemów (SMART CROP oraz Plantainer) firma może zaoferować zbudowanie gotowej infrastruktury z dopracowanym oprogramowaniem o nazwie Grow Wizard zarządzającym produkcją wykorzystując inteligentne algorytmy i dane z chmury. 

Przygotowane w ramach tej technologii rozwiązania zapewniają optymalne warunki wzrostu dla roślin. To co wyróżnia produkowane w takim systemie np. zioła, to ich doskonały smak oraz aromat, który odpowiada temu jaki uzyskuje się uprawiając te rośliny w optymalnych dla nich warunkach.

Jak informuje Wojciech Krajewski z firmy Hydropolis decydując się na budowę farmy wertykalnej, można zdecydować się na nowy budynek lub na adaptację już istniejącej infrastruktury. Elementem decydującym o realizacji takiej uprawy jest dostępność odpowiedniego przyłącza elektrycznego. 

Realizując całoroczną uprawę wertykalną w budynku o powierzchni 1000 m2, z czego ok. 60% jest przeznaczone na produkcję, możemy w ciągu roku uzyskać ponad 50 ton zielonej biomasy. Inwestycja taka kosztowałaby około 6 mln zł. Zwrot powinien nastąpić po 2 latach. Taki zwrot wyliczyliśmy dla ubiegłorocznych cen energii. W tym roku, kiedy ceny energii stabilizują się zwrot poniesionych nakładów powinien nastąpić jeszcze szybciej.

Firma Hydropolis w ramach badań prowadzonych w centrum B+R sprawdza obecnie możliwości efektywnej produkcji truskawek. Zakończenie prac planowane jest na 2024 rok. W ocenie W. Krajewskiego, pierwsze testy wyszły obiecująco. Szczególnej uwagi wymaga np. dopracowanie technologi zapylania kwiatów przez trzmiele (opracowanie optymalnych warunków do pracy tych owadów). 

Więcej o tym jak produkować rośliny w farmie wertykalnej dowiecie się z materiału filmowego: