Kapusta, kalafior – cena – giełda warzywna – 2023. Ile kosztuje kalafior?

Mirror F1 w dniu 5 maja


W sprzedaży jest już nie tylko kapusta z upraw przyspieszanych, ale również kalafiory. Ich ceny nie napawają zbyt dużym optymizmem w porównaniu do kosztów uprawy. Producenci kalafiora z uwagi na trudności związane z brakiem rąk do pracy przeznaczają mniejsze powierzchnie przeznaczone pod jego uprawę. To z kolei przekłada się na mniejszą podaż krajowego kalafiora. Import tych warzyw z zagranicy również nie służy rodzimym producentom w uzyskaniu wysokich cen. 

Według notowań szacunkowych w okresie: 27.05-02.06.2022 r. prowadzonych przez MRiRW krajowa kapusta młoda na rynkach hurtowych kosztowała średnio 3,64 zł/szt. W tym samym okresie kalafior kosztował średnio 4,43 zł/szt. Na krajowym rynku hurtowym według notowań z 23-29.05.2023 r. średnie ceny kapusty młodej i kalafiora pochodzące od polskich producentów kosztowały odpowiednio: 4 zł/szt. i 5,6 zł/szt. (tab. 1 i 2). Czy powyższe zestawienia rekompensują inflacyjne podwyżki cen środków produkcji i płacy pracownikom? 

Ceny na rynkach hurtowych (notowania 23-29.05.2023 r.)

Tabela 1. Ceny hurtowe producentów warzyw i owoców: kapusta młoda (zł/szt.)

GiełdaCena minimalna Cena maksymalna 
AGROHURT S.A. (Rzeszów)
Bronisze – Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.3,855
Łódzki Rynek Hurtowy „Zjazdowa” S.A.2,55
Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce
Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. (Poznań)55,5
Giełda Kaliska Sp. z o.o.5
Kompleks Handlowy „Rybitwy” w Krakowie1,52
Rolno-spożywczy rynek hurtowy we Wrocławiu („Targpiast”)5

Zdecydowanie najtaniej, bo już od 1,5 zł/szt., kapustę świeżą można zakupić na giełdzie „Rybitwy”. Jest to niewątpliwie spowodowane specjalizacją podkrakowskich producentów kapustnych w uprawach pod niskimi tunelami i płaskimi osłonami. Na Łódzkim Rynku Hurtowym cena waha się bardzo szeroko (2,5-5 zł/szt.), w Broniszach natomiast można ją kupić za 3,85-5 zł/szt. Na pozostałych giełdach cena jest wyrównana i oscyluje w granicy 5 zł/szt.

Tabela 2. Ceny hurtowe producentów warzyw i owoców: kalafior (zł/szt.)

GiełdaCena minimalna Cena maksymalna 
AGROHURT S.A. (Rzeszów)
Bronisze – Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.4,56
Łódzki Rynek Hurtowy „Zjazdowa” S.A.
Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce13*
Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. (Poznań)67
Giełda Kaliska Sp. z o.o.4,5
Kompleks Handlowy „Rybitwy” w Krakowie5,56
Rolno-spożywczy rynek hurtowy we Wrocławiu („Targpiast”)56

*brak danych dotyczących kraju pochodzenia

Ceny kalafiora na rynkach krajowych rozpoczynają się od 4,5 zł/szt. (Giełda Kaliska i giełda w Broniszach). Są one stosunkowo wyrównane na poszczególnych giełdach, na których ponadto różnice między minimalną, a maksymalną ceną również nie są duże (ok. 1 zł na jednej sztuce). Wysokiej klasy kalafiory można sprzedać w Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu nawet za 7 zł/szt.

Za wschodnią i zachodnią granicą

Za młodą kapustę na giełdzie „Shuvar” (Lwów) trzeba zapłacić od 4,78-4,91 zł, a za kalafiora 6,29 zł/kg. Z kolei w Monachium kalafior kosztuje 2-2,33 €/szt., a w Belgii – 2,4 €/szt. (w przeliczeniu z „sześciopaka”).