Fasola szparagowa – choroby

Zbilansowana dieta pozwala na utrzymanie zdrowia i odpowiedniej formy. Nie byłoby to możliwe, gdyby tego typu dieta nie zawierała warzyw i owoców, które dostarczają organizmowi niezbędnych witamin i substancji odżywczych. Dzisiejszy artykuł poświęcony jest fasoli szparagowej – rośliny jednorocznej należącej do rodziny bobowatych. W Polsce posiada wielu zwolenników, ale tak jak u ludzi istnieją choroby fasoli szparagowej. Jakie choroby można wyróżnić, jak je leczyć ale przede wszystkim jak im zapobiegać? Warto przyjrzeć się temu bliżej.

Fasola szparagowa choroby

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale tak popularna fasola szparagowa pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej i w wielu rejonach świata można spotkać wiele jej odmian. Smaczna i często używana w Polsce fasolka szparagowa choroby posiada jak wszystkie inne warzywa, jednak warto się przyjrzeć im bliżej i dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej zapobiegać tego typu dolegliwościom lub jak je leczyć, gdy wystąpi taka konieczność.

Niestety, ale choroby i szkodniki żerujące na fasoli szparagowej bardzo często są powodem zniszczenia całej uprawy. Warto znaleźć sposób, żeby temu zapobiec, tylko pytanie brzmi jak tego dokonać w sposób przyjazny dla środowiska, który pozwoli cieszyć się udaną uprawą? Choroba fasoli szparagowej może być poważna, ale istnieją sposoby na uniknięcie tego typu sytuacji.

Choroba fasoli szparagowej – na co zwracać uwagę? 

W przypadku roślin jest bardzo podobnie jak w naszym przypadku – dopadają nas choroby. Fasola szparagowa nie jest na to odporna, dlatego można wyróżnić kilka chorób, które pojawiają się najczęściej. Zaliczyć do nich można szarą pleśń, bakteriozę obwódkową czy antraknozę. Każda z tych chorób jest poważna, ale istnieją sposoby na zapobieganie i leczenie ich.

Niektórym z chorób sprzyjają konkretne warunki atmosferyczne takie jak wilgoć – szara pleśń ma w takiej sytuacji warunki do rozwijania się. Zobaczyć ją można praktycznie wszędzie czyli na liściach, pędach, kwiatach i strąkach. Jak sama nazwa mówi “szara pleśń” to nic innego jak szary nalot grzybni, który widoczny jest gołym okiem. Tego typu choroby fasoli szparagowej można leczyć, jednak bez konkretnych działań po niedługim czasie fasola uschnie.

Kolejna i wyżej wymieniona choroba to antraknoza wywoływana przez dość złośliwy grzyb Colletotrichum lindemuthianum. Jest bardzo złośliwa, ponieważ działanie tej choroby objawia się na atakowaniu praktycznie każdej fazy rozwoju rośliny. Antraknoze można poznać po brunatnych plamach otoczonych ciemną obwódką. Długie opady deszczu i wilgotne powietrze oraz gleba sprzyja rozwojowi tej choroby.

Ostatnią i jedną z częstszych chorób fasoli szparagowej, która dotyka ten gatunek rośliny, jest bakterioza obwódkowa. Jak sama nazwa mówi, bakterioza jest chorobą bakteryjną, która swoim działaniem potrafi wyniszczać całe plantacje. Fasole, która jest zainfekowana bakteriozą, można poznać po plamach na liściach i strąkach przybierające kształt okrągły. Towarzyszą temu wodniste plamy.

Fasolka szparagowa – choroby jak leczyć?

W walce z chorobami natury grzybiczej istnieje wiele sposobów, jednak najlepszym z nich jest regularnie dbanie o zwalczanie chwastów i utrzymywanie wilgotności gleby na takim poziomie, która nie sprzyja rozwojowi grzybów. Przy uprawie fasolki szparagowej choroby pojawiają się, gdy nie ma odpowiedniej swobody wzrostu – warto o to zadbać z uwagi na to, że przy roślinach tego typu swobodny przepływ powietrza jest bardzo ważny.

Walka ze szkodnikami nie należy do tych najłatwiejszych, ale choroby fasoli szparagowej można zwalczać również przy pomocy ekologicznych oprysków, np. z pokrzywy lub mniszka zwyczajnego jest to bardzo popularne i często stosowane.

Uprawa fasolki szparagowej wymaga dokładnej pielęgnacji i nieustannego sprawdzania tego, czy nie pojawiają się żadne choroby. Fasolka jest bardzo popularna w naszym kraju, dlatego rolnicy dokładają wszelkich starań, aby dostarczać produkt najwyższej jakości.