W uprawie warzyw kapustnych można stosować preparaty zawierające chlomazon. Na rynku jest kilka takich produktów. Kiedy stosujemy je nalistnie po posadzeniu rozsady trzeba się zastanowić i nie kupować na ślepo tylko sprawdzić w programie dawki produktów na hektar i zawartość substancji aktywnej. Bardzo ważna okazuje się tez formulacja produktu.  

Na rynku są dostępne dwie formulacje chlomazonu. Pierwsza to 480 SC, a druga 360 CS. Tylko tą drugą można stosować po posadzeniu rozsady brokuła. Substancja aktywna bowiem zamknięta jest w mikrokapsułach i jest mniej agresywna dla roślin. Jeżeli zostanie zastosowano formulacja SC to rośliny będą wyglądały jak na zdjęciach.

W opisywanym przypadku na hektar producent zastosował tylko 150 mililitrów produktu. Przy większej dawce fitotoksyczność będzie bardzie widoczna. Rośliny będą całe wybielone. W takiej sytuacji można zastosować produkt Folistar w ilości 100 gram na 100 litrów wody używając 200-300 litrów cieczy na hektar i powtórzyć zabieg 2-3 razy co 7 dni. Pomoże to roślinom przetrwać trudne chwile i wznowić wzrost.

Herbicydy w uprawie brokuła