Pory przez cały rok – nowe odmiany

Arnold Kwiatek (pierwszy z. prawej) z rodziną i przedstawicielami firmy Enza Zaden biorącymi udział w Dniu Otwartym

„Pory przez cały rok” to nie przypadkowa nazwa Dnia Otwartego zorganizowanego 13 sierpnia przez firmę Enza Zadenw gospodarstwie Arnolda Kwiatka w Złotnikach koło Krakowa. W jego trakcie zaprezentowano znane już na rynku odmiany porów oraz trzy nowe kreacje, z których nasiona dwóch odmian będą dostępne już w tym sezonie do sprzedaży. Odmiany te mają pozwolić lepiej zarządzać podażą tego warzywa, tak aby uprawiając mieszańcowe odmiany z firmy Enza Zaden móc oferować je przez cały rok.

Odmiana prezentowana pod numerem E65A.102 F1 to por o terminie zbioru między odmianami Cherokee F1 a Comanche F1. Będzie mogła być uprawiana w tunelach, pod niskimi osłonami oraz do pierwszy nasadzeń gruntowych. Odmiana ta ma ciemnozielone, wzniesione i zwarte liście. Masa porów w dniu szkolenia przekraczała 0,5 kg. Odmiana ta wykazuje dużą tolerancje na wciornastki oraz choroby grzybowe. 

Odmiana prezentowana pod numerem E65B. 103 F1 to odmiana trochę późniejsza od wcześniejszej kreacji, ale również rekomendowana do wiosennych nasadzeń. Ma również ciemnozielone, wzniesione liście. Masa porów tej odmiany w trakcie spotkania przekraczała 0,5 kg. 

Trzecia z prezentowanych nowości funkcjonuje jeszcze pode numerem i prezentowana była pod nazwą „Experimental”. Możliwe jednak, że za dwa lub trzy lata zostanie wprowadzona do komercyjnej uprawy. Należy zaznaczyć, że z pośród prezentowanych odmian wyróżniała się bardzo dużą masą i atrakcyjnym zielonym kolorem liści. 

Więcej o terminie sadzenie, rozstawie oraz o rynkowych prognoz dotyczących uprawy pora dowiecie się z materiału filmowego: