Innowacje dla ziemniaków – sadzenie i zbiór

Grupa niezależnych ekspertów w ramach targów INTERPOM wybrał warte uwagi rozwiązania innowacje w sektorze ziemniaczanym, które zasługują na uwagę. W przygotowanym materiale prezentujemy pierwsze dwie warte uwagi maszyny.

Sadzarka Structural 4000 z system SMART-FLOAT od Dewulf

W ramach oferty firma Dewulf na targach Interpom do innowacji targowych zgłoszono 4-rzędową sadzarkę Miedema w wersji Smart-Float znanym dotychczas z sadzarki kubeczkowej CP 42.

Celem tej zmiany jest prowadzenie uprawy gleby za pomocą sadzarki taśmowej w łatwiejszy sposób niż przy wykorzystaniu dyszla portalowego. Zmodyfikowana kombinacja pozwala na lepsze kontrolowanie całkowitego rozłożenia ciężaru i nacisku na podłoże przy znacznie bardziej kompaktowej przestrzeni. Ta innowacja możliwa jest dzięki systemowi automatycznej regulacji głębokości (Smart-Float). Łatwa jest również regulacja, ponieważ głębokość frezowania gleby jest regulowana automatycznie z kabiny ciągnika. Ponadto można również ustawić głębokość sadzenia z maszyny za pomocą kół jezdnych, a także wysokość zagonu. W razie potrzeby można także wymienić frez obrotowy na bronę obrotową czy nawet podnieść go całkowicie, by tymczasowo wstrzymać uprawę gleby. Te opcje pozwalają użytkownikom przeprowadzać sadzenie w sposób jeszcze bardziej spersonalizowany, za pomocą zmodyfikowanej i posiadającej homologację sadzarki Structural 4000.

Structural 4000 z Smart-Float łączy, podobnie jak w poprzedniej generacji, uprawę gleby i sadzenie ziemniaków w jednym przejeździe. Sadzenia taką maszyną pozytywnie wpływa również na kondycję gleby, co zapewnia dobry wzrost posadzonym roślinom.

System Clean & Go w kombajnach AVR

Firma AVR prezentowała swój najnowszy, ciągniony dwurzędowy kombajn Spirit 7200, który opcjonalnie może być wyposażona w nowy zbiornik Clean & Go. Oprócz możliwości mobilnego rozładunku, zbiornik Clean & Go zapewnia dodatkowe czyszczenie ziemniaków.

Zbiornik Clean & Go AVR łączy w sobie to, co najlepsze z 2 dwóch rodzajów maszyn. Pojemności 7 ton zapewnia odpowiednio duży bufor na ziemniaki, jeśli trzeba poczekać na wywrotkę, lub do płynnej pracy na polu. Umożliwia on również precyzyjny rozładunek mobilny, który pozwala zaoszczędzić dużo czasu. System rozładunku ziemniaków może być dostosowany do przyczep lub pojemników napełnianych ziemniakami. Na szczególną uwagę zasługuje jednak system dodatkowe czyszczenia ziemniaków jaki odbywa się w zbiorniku. Dzięki temu tylko niewielka ilość gleby trafia poza pole.

c.d.n