W Kielcach 17 stycznia odbyło się spotkanie warzywnicze, którego głównym wątkiem były warzywa polowe przeznaczone do zagospodarowania przez zakłady przetwórcze. Mówiono o produkcji, jej wielkości i wyzwaniach z jakimi plantatorzy musieli mierzyć się w zeszłym sezonie, nie tylko w Polsce, w swych wysiłkach na drodze do uzyskania plonu bezpiecznego dla konsumentów a przy tym dobrego jakościowo.

Rekordowa cebula

Jak wyjaśniał Radosław Suchorzewski z firmy Bayer, zasiewy cebuli w Europie w 2022 roku były niże o 9%, a spadek plonowania wyniósł 13% w ujęciu rdr. Największe spadki w UE odnotowały Hiszpania i Holandia. Spośród innych krajów Europejskich aż o 1/3 zmniejszył się areał plantacji cebuli na Ukrainie i także o ok. 1/3 niższe były zbiory niż zazwyczaj. Nie dziwi więc, że ukraińscy kupcy są dość aktywni na rynku polskim. Ogólnie rzecz biorąc, eksport cebuli z Polski w porównaniu do 2021 wzrósł o 10%. Obecnie ceny dochodzą już do 3,30 zł/kg. Niewykluczone, ze będą wciąż szybować w górę. Jednak biorąc pod uwagę sytuację na rynku europejskim i nawet to, że nasion sprzedajemy dość dużo, nie spodziewałbym się jednak załamania tego rynku w kolejnym sezonie. – mówił w trakcie spotkania z przedstawicielami zakładów przetwórczych Radosław Grabowski z Bayer/Seminis.

Wzrosty także dla innych gatunków

Jeden z organizatorów spotkania dodał, że wedle danych na koniec grudnia silnie zarysowały się w 2022 roku wzrosty cen różyczki brokułów (+36% rdr.), a także kalafiorów (20% rdr.). Zdrożał o ponad 1/5 także i inny surowiec do przetwórstwa – fasola i groszek. Wzrosły też stawki za buraki ćwikłowe (33% rdr.). Pomimo tego, zakłady nie próżnowały. Produkcja mrożonych warzyw wzrosła w Polsce o 1%. W gronie przetworów warzywnych szczególnie dobrze wypadły pomidory – wyprodukowaliśmy o 6% więcej koncentratu pomidorowego niż w 2021 roku. Czy zaprezentowane prze R. Grabowskiego dane faktycznie oddają to, co dzieje się na rynku? Informacje przekazane przez prelegenta pochodzą z instytucji państwowych, m.in. z GUS, którego rzetelność bywa niekiedy kwestionowana. Wydaje się jednak, że ceny cebuli będą faktycznie utrzymywać się na wysokim poziomie przynajmniej do końca lata. Koncentratu pomidorowego, pomimo wzrostu produkcji, wydaje się jednak w kraju wcale nie być szczególnie dużo. W przypadku wielu przetworów warzywnych zaznaczył się zaś w minionym roku silny wzrost eksportu z Polski, co też wybrzmiało w trakcie wystąpienia R. Grabowskiego.