Innowacje i zrównoważone rolnictwo według firmy Bayer




W dniu 21 stycznia 2021 roku odbyła się internetowa konferencja prasowa firmy Bayer. Spotkanie prowadził Wojciech Krzywicki, przedstawiciel tego koncernu. Swe wystąpienia miało kilku innych reprezentantów firmy Bayer. Wątkiem przewodnim było zrównoważone rolnictwo i nowości, które jego zasady pomagają wprowadzić w życie. Poruszono też kwestie nowych zapisów rejestracyjnych dla niektórych preparatów.

Wyzwania i cele firmy Bayer

Pierwszym prelegentem był Antoine Bernet, także z firmy Bayer. W jego ocenie potrzebne są innowacje w zrównoważonym rolnictwie, by mogło ono sprostać wyzwaniom stawianym przez teraźniejszość i przyszłość. Z jednej strony rośnie populacja świata. Spodziewamy się, że do 2050 roku liczba ludzi zamieszkujących naszą planetę wzrośnie o prawdopodobnie 2,2 mld osób. Z drugiej strony zaś w tym samym czasie stracimy zapewne ok. 17% powierzchni ziemi uprawnej w skutek postępujących zmian klimatycznych. Ludzkość musi zatem produkować więcej żywności i jednocześnie oszczędniej gospodarować zasobami. Ważne cele jakie stawia sobie Bayer to także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych na polach w przeliczeniu na każdy kilogram plonów o 30%, zmniejszenie oddziaływania upraw na środowisko, także o 30%, oraz umożliwienie drobnym rolnikom dostępu do rozwiązań pozwalających na prowadzenia gospodarstw w oparciu o zrównoważone metody i rozwiązania. Cele te powinny zostać zrealizowane do 2030 roku. Obecnie trzy główne obszary aktywności naszego koncernu to nasiennictwo, ochrona roślin oraz digitalizacja rolnictwa. W działach badawczych w 50 krajach pracuje obecnie 7800 pracowników firmy Bayer, których wysiłki mają sprzyjać realizacji wyznaczonych celów. – mówił zagraniczny reprezentant firmy Bayer.

Bayer Forward Farm i Grunt to zrównoważenie

Iwona Krych-Stec, firma Bayer

Głos podczas webinaru zabrała także Iwona Krych-Stec, także z Bayer. Przypomniała we wstępie o projekcie Bayer Forward Farm, a więc demonstracyjnym gospodarstwie w którym wdrażane będą innowacyjne technologie zrównoważonego rolnictwa opracowane przez Bayer i zaakceptowane przez gospodarza. Wspomniała też o wciąż prowadzonej akcji Grunt to bezpieczeństwo, której początki sięgają 2012 roku. Bezpieczeństwo i zrównoważenie to cechy rolnictwa związane ze sobą i ważne dla koncernu. W 2021 roku zmieni się więc logo i nazwa projektu. Od teraz będzie to Grunt to zrównoważenie. Ważne w tym kontekście są innowacje. W ostatnich 5 latach Bayer na rynek wprowadził 23 nowe produkty. W bieżącym sezonie firma także przygotowała pewne nowości. Jedną z nich jest Input Triple, wieloskładnikowy fungicyd zbożowy. Inną jest technologia insektycydowa D-Act stworzona z myślą o ochronie rzepaku i ziemniaków. – mówiła specjalista z firmy chemicznej.

Ważne dla branży ogrodniczej

Radosław Suchorzewski, kolejny z przedstawicieli Bayer obecnych na spotkaniu, informował z kolei o nowych zapisach rejestracyjnych w uprawach ogrodniczych. Preparat Movento 100 SC uzyskał rozszerzenie rejestracji o możliwość zastosowania w ochronie borówki wysokiej. Produktem tym zwalczać będzie można takie szkodniki jak mszyce, czerwce, szpeciel pączkowy borówki i pryszczarek borówkowiec. Movento 100 SC posłuży także do ochrony kolejnych gatunków, jak choćby agrest, aronia i jagoda kamczacka. W ich przypadku rozszerzenie etykiety objęło mszyce, czerwce i przędziorki. Preparat będzie można stosować dwukrotnie w sezonie w ochronie tych gatunków w jednorazowej dawce 0,75 l/ha. Dopytywany przez słuchaczy o przyszłość Movento 100 SC udzielał uspakajających odpowiedzi. Nie chciałbym obecnie składać wiążących deklaracji na temat przyszłych rozszerzeń rejestracji i tego, które gatunki i jakie szkodniki zostaną nimi objęte. Zapewniam jednak, że produkt ten jest ważny dla naszej firmy i będzie w dalszym ciągu rozwijany – mówił podczas styczniowego spotkania internetowego R. Suchorzewski. Prelegent przekazał także ważne informacje dotyczące biologicznych rozwiązań z arsenału firmy Bayer. Serenade ASO będzie można stosować od tego roku także w ochronie jabłoni przed zarazą ogniową czy w zwalczaniu rizoktoniozy ziemniaka. Preparat ten musi być stosowany doglebowo w chwili sadzenia, a więc przy użyciu zaprawiarek montowanych na sadzarkach. Inny produkt biologiczny – Fitter – wykorzystywać będzie można od obecnego sezonu w ochronie borówki wysokiej  przed mszycami. W ochronie  truskawki, maliny, jeżyny, porzeczki czarnej, czerwonej i białej, agrestu, aronii, żurawiny i jagody kamczackiej likwidować będzie nim można mszyce i przędziorki. Fitter stosować będzie można także w ochronie warzyw takich jak ogórek, cukinia, kabaczek, patison, niektóre kapustne (kalafior, brokuł, kapusta brukselska, kapusta głowiasta biała, kapusta głowiasta czerwona, jarmuż, kapusta pekińska, kapusta pak-choi, kalarepa uprawa w polu i pod osłonami), marchew i pietruszka, melon, dynia i kawon. W przypadku warzyw zalecana dawka to 7,5 l/ha (stężenie 1%). Wykonywać można do 9 zabiegów w sezonie, nie częściej niż co 9 dni.

Radosław Suchorzewski, firma Bayer