16 października firma Syngenta Polska wraz z partnerami zaprosiła plantatorów warzyw kapustnych do miejscowości Samwodzie koło Kozienic. Na pokazowej kolekcji w gospodarstwie Beaty i Kamila Dzik pokazano flagowe odmiany kalafiorów i kapust. Uznanie budziło znakomite wyrównanie roślin, zwłaszcza kalafiorów, które w większości nadawały się już do zbioru.

Kapusty na cały sezon

Cała pokazowa kolekcja zajęła obszar 1,8 ha. Rozsadę na potrzeby tego projektu dostarczyły Grupa Producentów Rozsad Krasoń oraz Grupa Mularski. Kapusty 4 wybranych odmian posadzono pod koniec maja. Były to odmiany Kilaplon F1, Kilastor F1 i Professor F1 i Kepler F1. Wszystkie nawzajem się uzupełniają i dają możliwość wydłużonej w czasie produkcji kapust. Obecny na spotkaniu Hubert Paluch, dystrybutor nasion marki Syngenta z firmy Florimex w Lublinie podkreślał wyjątkową zdrowotność roślin, co nabiera szczególnego znaczenia w tak trudnym roku jak 2022 roku. Ta wybrana grupa odmian to zaledwie namiastka tego co w zakresie kapust ma do zaoferowania Syngenta. Cały czas rozwijamy hodowlę kapust i praktycznie co roku wzbogacamy nasze portfolio o nowe odmiany. W ostatnim czasie są to odmiany Kepler i Marconi, jeszcze niedawno Storidor  i Prodikos oraz odmiany odporne na kiłę jak Kilaplon i Kilastor. Dzięki naszym odmianom kapusty producenci mogą kapusty od najwcześniejszych terminów zbioru do późnojesiennych zbiorów przechowalniczych – podkreślał Rafał Żmuda, reprezentujący firmę Syngenta.  

  

Kalafiory, które nie zawodzą

Także w kolekcji kalafiorów znalazły się flagowe szlagiery na zbiór jesienny. Były to odmiany Almagro F1, Gohan F1, Electra F1, Java F1 i polecany na najpóźniejsze terminy zbiorów – David F1 (zawsze dorasta). Rozsadę kalafiorów wysadzono 18 lipca, a zatem w dniu spotkania minęło dokładnie 90 dni od sadzenia.  Dzięki korzystaniu z gotowej rozsady można zawsze uzyskać bardzo wyrównany plon a z tym się wiążą niemałe oszczędności. Zbiór jest wówczas skoncentrowany w czasie, można go wykonać szybciej, sprawniej, a nawet zmechanizować – podkreślała Aleksandra Wronka z Grupy Producentów Rozsad KRASOŃ.    

Wyrównanie i pełna gotowość do zbiorów kalafiorów to bardzo istotna cecha z punktu widzenia planowania zbiorów. W tym roku sporym problemem był niestabilny okres wegetacji wielu odmian kalafiorów. Tu widzimy zupełnie odwrotną sytuacje – bardzo dobre wyrównanie i znakomita zdrowotność kalafiorów. To domena naszych odmian kalafiorów, które przekładają się na sukces plantatorów zarówno tych produkujących kalafiory na świeży rynek jak i dla przemysłu – argumentował Rafał Żmuda. Wraz z Hubertem Paluchem wskazywali na coraz mocniejszą pozycję w jesiennych nasadzeniach odmiany Java F1. Jest to odmiana kalafiora, która doskonale zachowuje przewidziany dla niej 85-dniowy okres wegetacji. To co jest bardzo istotne u tej odmiany to średniej wielkości róże o masie około 2 kg, ale podczas różyczkowania bardzo mały jest odpad w postaci kruszu – podkreślał Hubert Paluch. Ciekawą propozycja dla tych którzy mają problemy z kiłą kapusty jest odmiana  Clarina, która również znalazła się w prezentowanej kolekcji.

Rafał Żmuda (Syngenta) i Hubert Paluch (Florimex) podkreslali atuty odmiany kalafiora Java

Jest czym chronić

Ta podkreślana już wyjątkowa zdrowotność kalafiorów i kapust to również efekt dobrze poprowadzonej ochrony. Scharakteryzował ją Radosław Ptaszek z firmy Syngenta. Amistar, Skorpion, Affirm, Voliam i Afinto – to narzędzia, które pozwalają utrzymać bardzo zdrowotność warzyw kapustnych aż do momentu zbiorów – podkreślał ekspert z Syngenta. Wspomniał też o narzędziach przydatnych w wyznaczaniu optymalnego terminu zabiegów. Są nim automatyczne pułapki feromonowe, które można wykorzystać do odłowu dorosłych osobników tantnisia krzyżowiaczka. Dzięki temu można precyzyjnie określić kiedy zabieg takim insektycydem jak Affirm, przyniesie najlepsze efekty i zapewni najwyższą skuteczność.

Radosław Ptaszek (SYNGENTA) mówił jak uzyskać taka dorodne i zdrowe kalafiory

Na warunki stresowe

Przedstawiciele firmy Tradecorp Paweł Korpysz i Michał Wereski wskazywali na nawozy i biostymulatory, które mogą pomóc w uzyskaniu wysokich plonów kalafiorów. Wspominali o produktach takich jak Turbo Root do stosowania w trakcie produkcji rozsady lub zaraz po posadzeniu roślin na pole oraz Delfan warty użycia w warunkach gdy rośliny są narożne na stres.  

Przedstawiciel firmy TRADECORP podpowiadali jak wspomóc rośliny w warunkach stresu

Więcej informacji z tego spotkania już niebawem w kolejnych odsłonach naszego portalu 😊