Kalafiory na sezon 2022 (cz. II) – holenderskie prezentacje firmy Syngenta

Holenderskie prezentacje firmy Syngenta poświęcone kalafiorom postanowiliśmy zrelacjonować w dwóch odsłonach. W pierwszej z nich akcent położony został na odmiany tolerancyjne na niekorzystne warunki uprawy, takie jak upalne temperatury czy zagrożenia chorobami w stanowiskach zmęczonych uprawą kapustnych (czytaj TUTAJ). Tym razem zapraszamy do zapoznania się z wariantami, których uprawa redukuje nakład pracy potrzebnej do uzyskania plonu o zadowalających parametrach. Nieco dokładniej omówione zostały także kreacje o typowo przemysłowej charakterystyce.

Kalafiory bezokrywowe

Firma Syngenta wprowadziła na rynek linię odmian kalafiorów nie wymagających okrywania róż. Jedną z nich jest Andromeda F1, którą można rekomendować do uprawy wiosennej. Inną jest Alderan F1, odmiana kalafiora przeznaczona na zbiór w terminach jesiennych. W przypadku obu odmian róże są zbite, śnieżnobiałe. Ich uprawa umożliwia całkowite wyeliminowanie nakładu pracy związanego z tzw. gumkowaniem kalafiorów, czy załamywaniem liścia w celu osłonięcia róży przed nasłonecznieniem. Takie prace w przypadku obu tych odmian są niewskazane. Charakterystyka genetyczna tych kreacji sprawia, że róże wybielają się bez okrywy. To bardzo ważne w kontekście redukowania nakładów finansowych na produkcję. Praca ludzka jest przecież jednym z tych czynników, których koszt stale rośnie. – mówił Jakub Kudach.

Kalafiory przemysłowe

Kalafiory przemysłowe powinny dawać ciężkie i zbite róże, doskonałe do różyczkowania zarówno ręcznie jak i mechanicznie. Muszą także wiernie plonować. Nie przez przypadek wprowadzamy do uprawy w Polsce odmiany o okresie wegetacji wynoszącym ok. 85 dni. Długi czas jaki kalafiory muszą spędzić na polu to wyższe koszty związane z ochroną czy nawodnieniem oraz większe ryzyko wystąpienia zagrożeń, jakie mogłyby zniweczyć wysiłki plantatora – mówił Rafał Zmuda z firmy Syngenta. Krajowym ogrodnikom pragnącym nawiązać współpracę z zakładami przetwórczymi polecił uprawę takich odmian jak Gohan F1, Java F1 i David F1.

Holenderskie prezentacje firmy Syngenta na filmie poniżej

Dla osób chcących zobaczyć więcej przygotowaliśmy relację w postaci filmowej. Na niej obaj eksperci prezentują omawiane przez siebie kreacje.

Zobacz więcej o odmianach kalafiora w części I artykułu