Wyjazd szkoleniowy zorganizowany przez Syngenta pod koniec czerwca na Białoruś, był między innymi dobrą okazją do poznania specyfiki produkcji tamtejszych gospodarstw specjalizujących się w produkcji warzyw. Jednym z nich było gospodarstwo należące do Jurij Lojko, który prowadzi prywatne gospodarstwo na powierzchni 330 ha. Niektóry warzywa, w tym kapusty uprawia na dość specyficznych czysto torfowych glebach.  

Gospodarz uprawia kapusty na powierzchni 15 ha, z przeznaczeniem do sprzedaży na świeżym rynku oraz do długiego przechowywania. W tym roku nasadzenia realizował koło 15 maja, z samodzielnie wyprodukowanej rozsady. Na 1 ha sadzone jest tu 32-35 tys. roślin kapust. Uprawy są realizowane na bardzo żyznych, torfowych glebach bogatych w materię organiczną ale okazuje się, że również problematycznych w użytkowaniu. Na tym typie gleby stosowanie herbicydów jest utrudnione, a wręcz niemożliwie. Dlatego walkę z chwastami realizuje się tu poprzez częste, nawet cotygodniowe obredlanie roślin wielorakiem. Oprócz tego konieczne jest ręczne usuwanie chwastów.

Kapusty uprawiane na torfach wymagają ręcznego i mechanicznego zwalczania chwastów
Jurij Lojko (z prawej) i Władysław Tokarczyk z Syngenta oraz Aleksandr Akseniuk

Torfowiska na których prowadzone są uprawy poprzecinane są rowami melioracyjny. Wykorzystuje się w dwojaki sposób: do odprowadzania nadmiaru wody, ale również do nawadniania upraw. Podnosząc poziom wody w rowach możliwe jest dostarczenie wody w sposób podsiąkowy. Taki system uprawy zapewnia utrzymanie optymalnych dla roślin stosunków wodnych w glebie.

System rowów wykorzystywany jest też do podsiąkowego nawadniania plantacji

Wśród uprawianych odmian są Zielonor, Zenon, Quisor F1 i Storidor F1. Zalezy nam przede wszystkim na dobrej jakości do sprzedaży na świeżym rynku ale też nadającej się do długiego przechowywania. Kapusty przechowuję nawet do końca czerwca, tak by mieć ją w ofercie praktycznie przez cały rok – mówił Jurij Lojko, podkreślając przy tym zalety odmian takich jak Zenon i Zielonor, które zapewniają bardzo wysoka jakość po okresie nawet kilkumiesięcznego składowania w chłodniach. Tym bardziej, że w Białorusi i w Rosji cenione są przede wszystkim kapusty, które dobrze się obierają i utrzymują zielona barwę liści w trakcie przechowywania. Istotna jest tu również wielkość główek, gdzie oczekuje się by miały one wielkość do 4 kg. Białoruski producent posiada też odpowiednią infrastrukturę do długiego przechowywania kapust. Są one składowane w chłodniach do maja-czerwca kolejnego roku, podobnie jak inne produkowane tu warzywa czyli cebula, marchew i buraki ćwikłowe. Te dwa ostatnie gatunki także z powodzeniem uprawiane są na żyznych torfowych glebach.