Kapusta pekińska: uprawa, właściwości, jak sadzić?

Kapusta pekińska, znana również jako chińska kapusta, jest popularnym warzywem o chrupiących liściach i łagodnym smaku. Jej uprawa może być satysfakcjonującym doświadczeniem ogrodniczym. Warzywo to posiada wiele właściwości cennych dla organizmu. Stanowi składnik wielu witamin oraz składników mineralnych, jakie są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Oto kilka wskazówek, jak uprawiać kapustę pekińską oraz informacje o jej popularnych odmianach.

Kapusta pekińska — uprawa

Kapusta pekińska najlepiej rośnie w umiarkowanym klimacie, gdzie temperatury są w zakresie 15-25 stopni Celsjusza. Oznacza to więc, że najlepiej będzie wzrastała latem oraz wiosną. Należy wybrać dobrze nasłonecznione miejsce w ogrodzie, które otrzymuje co najmniej 6-8 godzin światła dziennie. Gleba powinna być żyzna, lekka i dobrze drenowana. Można ją również wzbogacić kompostem lub naturalnym nawozem przed sadzeniem, co przyspieszy wzrost oraz dostarczy warzywu odpowiednich składników mineralnych.

Kapusta pekińska — jak uprawiać?

Kapusta pekińska to warzywo, które do wzrostu potrzebuje dużych ilości wody. Dlatego też bardzo ważne jest regularne podlewanie tej rośliny, szczególnie podczas suchych okresów. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie przemoczona. Należy także zadbać o czystość wokół roślin, usuwając chwasty, które mogą konkurować o składniki odżywcze. Kapustę pekińską można nawozić nawozami organicznymi lub nawozami o niskiej zawartości azotu, które wspomogą jej wzrost i dostarczają składników potrzebnych do wzrostu.

Kapusta pekińska — siew

Kapustę pekińską można uprawiać z nasion lub gotowych sadzonek. Jeśli hodowca zdecyduje się na nasiona, można zasiać je w pomieszczeniu na 4-6 tygodni przed przewidywaną datą ostatnich przymrozków lub bezpośrednio do gruntu. Gdy rośliny osiągną około 15 cm wysokości, należy przesadzić je na zewnątrz, pozostawiając odległość około 30 cm między nimi. Bardzo ważne jest również, aby korzenie były dobrze pokryte glebą.

Kapusta pekińska — sadzenie

Inną opcją jest zasadzenie kapusty pekińskiej bezpośrednio na zewnątrz, gdy gleba jest już odpowiednio nagrzana. W takim przypadku produkcja jest zwykle znacznie krótsza i trwa mniej więcej od 3 do 4 tygodni. Dzieje się tak dlatego, że do gruntu wsadza się już podrośnięta, silną rozsadę, która dużo lepiej poradzi sobie z kaprysami pogody i dużo szybciej wyda plony. Co bardzo ważne, kapusta pekińska nie lubi pikowania. Dlatego też należy pamiętać, aby przesadzać ją do gruntu razem z bryłą korzeniową.