Fytoftoroza – czym jest, jak rozpoznać, kiedy oprysk?

Fytoftoroza jest chorobą, którą wywołują grzybopodobne gatunki lęgniowców z rodzaju Phytophthora. Może zaatakować wiele gatunków roślin nie tylko zielnych, ale również drzewiastych. W naszych ogrodach objawy jej wystąpienia najczęściej możemy zaobserwować na iglakach oraz rododendronach. Choroba jest niezwykle niebezpieczna dla roślin, dlatego warto dowiedzieć się, jak ją rozpoznawać i kiedy stosować oprysk.

Co to jest Fytoftoroza? Objaśnienie

Fytoftoroza to choroba, którą wywołują grzybopodobne gatunki lęgniowców z rodzaju Phytophthora. Ma ona niezwykle szerokie spektrum i dotyka wielu roślin, w wyniku czego są na nią podatne zarówno warzywa, jak i rośliny owocowe, ozdobne czy rolnicze. Dotyka nie tylko bylin, ale także krzewów oraz drzew, co jest wynikiem jej wielu odmian.

Fytoftoroza – jak rozpoznać?

Uprawa roślin jest zajęciem wymagającym zwrócenia szczególnej uwagi na szereg aspektów, a w szczególności wyjątkowo niebezpieczne choroby, takie jak fytoftoroza. Objawy jej zakażeniem mogą nieco różnić się od siebie w zależności od rodzaju rośliny. Musimy mieć świadomość, że przy wysokiej wilgotności powietrza, temperaturze przekraczającej 20 stopni Celsjusza czy nadmiernie wilgotnej ziemi choroba rozwija się niezwykle szybko.

Trudno jednoznacznie określi objawy choroby, jednak jednym z najczęstszych jest obumieranie pojedynczych pędów, ponieważ fytoftoroza zazwyczaj początkowo atakuje korzenie roślin. W wyniku tego dochodzi do zaburzenia pobierania z gleby zarówno wody, jak i składników odżywczych, co prowadzi do powolnego gnicia, brązownia igieł bądź liści oraz ich żółknięcia. Objawy choroby różnią się od siebie w zależności od rodzaju choroby, a niejednokrotnie początkowe stadium trudno jest zaobserwować, dlatego fytoftoroza jest trudna do wykrycia.

Fytoftoroza – kiedy pryskać? Praktyczne wskazówki

Uprawa roślin wymaga od nas nie tylko uwagi, ale również zaangażowania, by odpowiednio reagować na zmieniającą się sytuacje i zapobiegać występowaniu chorób, takich jak fytoftoroza. Oprysk preparatem grzybobójczym jest profilaktycznym rozwiązaniem, które powinniśmy przeprowadzić pod koniec maja oraz w czerwcu, ponieważ choroba atakuje rośliny od czerwca do października.

Fytoftoroza – kiedy oprysk i jak ją rozpoznać? Podsumowanie

Fytoftoroza to niebezpieczna choroba grzybowa, której rozpoznanie jest niezwykle trudnym zadaniem. Wpływa na to fakt, iż zazwyczaj atakuje ona korzenie, a dopiero później widoczne części rośliny. W związku z tym najskuteczniejszym sposobem na jej zwalczenie jest zastosowanie dobrej jakości oprysków grzybobójczych. Pamiętajmy także o zapewnieniu uprawianym roślinom najlepszych warunków, by mogły się prawidłowo rozwijać.

Fytoftoroza jest niezwykle uciążliwą chorobą z początku niewidoczną dla oka, co znacząco utrudnia jej wyleczenie. Dlatego w celach profilaktycznych warto, abyśmy pod koniec maja oraz w czerwcu przeprowadzili opryski, co pomoże nam powstrzymać chorobę przed zaatakowaniem uprawianych roślin.