Kujawy niezmiennie przodują w produkcji warzyw polowych w naszym kraju. Region ten ucierpiał jednak w efekcie najpierw przeciągających się wiosennych chłodów a następnie suszy. Od drugiej połowy lipca pada tam dość regularnie, ale dla niektórych gatunków roślin ilość ciepła jest niewystarczająca. Jak to wszystko wpłynie na plonowanie? Postanowiłem zapytać o to Sebastiana Przedzienkowskiego, doradcę firmy Yara Poland, który mieszka na Kujawach, odbywa rozmowy z lokalnymi plantatorami i odwiedza tamtejsze plantacje warzyw.

Cebula buduje zgrubienia

Gdy mowa o cebuli do przechowywania w typie Rijnsburger, to średnice zgrubień obecnie są najczęściej o 1,0-1,5 cm mniejsze od oczekiwanych. Problemem jest jednak zamieranie i zasychanie szczypioru od góry, zjawisko powszechne na wielu plantacjach. Może to być związane z okresowymi brakami wody oraz zaburzeniami powodowanymi przez choroby, szczególnie alternariozę i Stemphylium – mówił ekspert. Jego zdaniem obecne, dość regularne i obfite deszcze polepszają sytuację nawet tam, gdzie cebula była podlewana. Sztuczne dostarczanie wody pomogło jej przetrwać okresy wysokich temperatur ale woda deszczowa, która dobrze nasączyła glebę sprawia, że w wielu plantatorów ponownie wstąpiła nadzieja na uzyskanie dobrych kalibraży. Cebula wygląda trochę tak, jakby wstąpiło w nią drugie życie. Wigor poprawił się, ale chłód sprawia, że zgrubienia nie przyrastają tak szybko, jakby oczekiwali tego niektórzy producenci – uzupełnił Sebastian Przedzienkowski. Generalnie, sytuacja lepsza jest tam, gdzie plantacje były nawadniane. Dotyczy to także odmian cebuli w typie hiszpańskim. Realnie zbiory cebuli na Kujawach rozpocząć mogą się najwcześniej za 2 tygodnie, o ile zrobi się ciepło jak przewiduje większość prognoz pogody.

Marchew prezentuje się nieźle

Marchew na Kujawach bardzo pozytywnie zareagowała na zmianę pogody. Ochłodzenie i regularne opady sprzyjają wegetacji odmian o średnim i późnym terminie plonowania. Te najwcześniejsze zostały już zebrane. Dobre wschody i późniejsze plonowanie sprawiły, że uzysk marchwi był całkiem przyzwoity, nieodbiegający od przeciętnych lat. W kategorii marchwi do przechowywania czy na cele przetwórcze aktualnie sytuacja uprawowa jest bardzo dobra. Korzenie nie potrzebują wysokich temperatur by intensywnie przyrastać, a wody jest pod dostatkiem. Te same czynniki napędzają także przyrost buraków ćwikłowych.

Pomidor buduje plon

Sytuacja pogodowa sprzyja także budowie plonu pomidorów. Nawet w przypadku tych odmian, które nie zawiązały dużo owoców w skutek suszy czy zbyt późnego terminu sadzenia, widać pozytywne zmiany. Znacznie spowolniło się jednak wybarwianie. Nawet najwcześniejsze odmiany, jak np. Miceno F1, gdzie na roślinach pojawiały się pierwsze czerwone owoce, na skutek ochłodzenia spowolniły ten proces. Owoce konsekwentnie przybierają masę, ale pomimo zwiększenia areału uprawy tego gatunku w Polsce o znacznie ponad 1 tys. ha w ujęciu rdr trudno zakładać, by na rynek trafiło odczuwalnie więcej towaru niż w ubiegłym sezonie. Wzrost ten dokonał się w znacznej mierze na stanowiskach pozbawionych możliwości nawadniania. Tam, gdzie było to możliwe, zwłaszcza przy pomocy taśm kroplujących, będzie jednak nieźle. Sucha i ciepła pogoda sprzyjała zdrowotności takich nawadnianych i dobrze odżywionych plantacji – wyjaśniał Sebastian Przedzienkowski. Zaraza ziemniaka czy bakteriozy faktycznie nie stanowiły większego problemu, choć dość powszechnie występowała alternarioza.

Jak wesprzeć rośliny na ostatniej prostej?

W przypadku cebuli najważniejsze jest to, aby zatroszczyć się o tę część szczypioru, która jeszcze funkcjonuje i wpływa na budowę zgrubień. Należy wspomóc w tym czasie proces fotosyntezy. Skutecznymi rozwiązaniami wspomagającymi ten proces są KristaLeaf Foto i YaraVita Rexolin. Drugi z produktów można aplikować w połączeniu z siarczanem magnezu lub jednym z produktów z gamy Kristalonów dla maksymalnego wzmożenia fotosyntezy.

Dla pomidorów na tym etapie najważniejszy jest wapń. Cennym jego źródłem jest YaraVita Stopit. To aktualnie lepszy wybór niż YaraTera Calcinit, zwłaszcza tam, gdzie krzewy są okazałe, dobrze rozbudowane. Trwałość owoców wspomoże także dwukrotna aplikacja YaraVita Actisil. Odmiany późniejsze, jak np. Pietrarosa F1, wciąż jeszcze można zasilać potasem i fosforem na przemian z wapniem.

Marchew z kolei pozytywnie zareaguje na aplikację Kristalonu Czerwonego stosowanego naprzemiennie z YaraTera Calcinitem.