Marchew na zbiór wczesny czy do długiego przechowywania?

Polydor F1
Polydor F1

W dniu 26 stycznia 2021 roku odbyło się szkolenie internetowe pt. Marchew od A do Z. Jego organizatorem była firma Hazera. Poruszone w nim zostały ważne zagadnienia związane z uprawą marchwi. Gatunek ten jest bardzo ważną pozycją w ofercie firmy. Wiele uwagi poświęcono więc m.in. wyborowi właściwej odmiany pod katem jej przeznaczenia. Sezon zbliża się wielkimi krokami i czas już na zakupy nasion. Przekazane podczas webinaru informacje pozwolą dokonać lepszych wyborów.

Wczesna marchew

Firma Hazera  jest częscią Grupy Limagrin, która swe działania prowadzi na całym świecie. To największy obecnie producent nasion na świecie. Udział Grupy w światowej produkcji nasion marchwi to aż 35%. – mówił we wstępie swego wystąpienia Mariusza Płucinik z firmy Hazera. Potem przeszedł do omówienia cech odmian oferowanych polskim plantatorom przez firmę Hazera.

W gronie kreacji wczesnych dedykowanych na polski rynek znajdują się odmiany wczesne takie jak Speedo F1, Bolero F1 czy Subito F1. Okres wegetacji pierwszej z nich to zaledwie 95-100 dni. Korzenie są gładkie, cylindryczne o dł. 20-22 cm. Odmiana tworzy korzenie twarde i odporne na pękanie. Nać jest mocno osadzona na główce, co sprzyja zbiorom mechanicznym. Bolero F1 wymaga nieco więcej czasu. W standardowych warunkach uprawy okres wegetacji trwa ok. 110 dni. Duże zalety tej kreacji to wysoka tolerancja na alternarię, mączniaka prawdziwego, Pythium oraz większość chorób naci. Bolero F1 uprawiana bywa na szybką, bieżącą sprzedaż na świeżym rynku. Jednak w razie potrzeby można ją także przechowywać. Subito F1 jest odmianą o podobnie krótkim okresie wegetacji co Bolero F1. Korzenie tej odmiany mają długość 22-24 cm. Są gładkie, cylindryczne. Subito F1  to odmiana dająca bardzo wysokie plony. Jest przeznaczona na świeży rynek, na najwcześniejsze zasiewy. To dobry kierunek produkcyjny na sprzedaż bieżącą, w tym na pęczki.

Do długiego przechowywania

W ofercie firmy Hazera można znaleźć także interesujące odmiany do długiego przechowywania, jak np. Melodio F1. To marchew o wysokiej tolerancji na pękanie w czasie zbioru. Nieźle znosi obróbkę maszynową. Można ją polecić do przechowywania, nawet stosunkowo długiego. Melodio F1 tworzy gładkie, tępo zakończone korzenie. Są ładnie wybarwione, z małym rdzeniem. Ich długość to zazwyczaj 18-20 cm, a okres wegetacji trwa 130-140 dni. Polydor F1 to odmiana poprzednio oferowana przez HM Clause, obecnie w ofercie firmy Hazera. Gotowość do zbiorów osiąga po ok. 125 dniach. Barwa korzeni ciemnopomarańczowa. Bardzo dobrze znosi długie przechowywanie.

Volcano F1 to uniwersalny wariant produkcji. Kreacja ta może być bowiem kierowana zarówno na świeży rynek jak i do przemysłu. Jej zaletą jest wysoka zdrowotność, która pozwala na długie przechowywanie. Po nim i po umyciu można pakować ją w worki. Tak oferowana odbiorcom prezentuje się bardzo dobrze. Nieźle znosi także zagęszczenie siewu, nawet do 1,2 mln szt./ha. W taki sposób można uprawiać ją na świeży rynek, korzenie są drobniejsze. Okres wegetacji to 140-150 dni. Dzięki wysokiej odporności na alternariozę możliwa jest jej uprawa w warunkach ograniczenia liczby zabiegów ochrony. Muleta F1 to z kolei marchew typowo przemysłowa. Kolor uzyskiwanych korzeni jest wyrównany, nie zielenieją. Zaletą jest wysoka zawartość karotenu. Plon całkowity i handlowy w przypadku tej odmiany zawsze jest bardzo wysoki. Muleta F1 nadaje się m.in. na suszenie. Także Patzi F1 to wariant na zaopatrzenie zakładów przemysłowych. Nadaje się do produkcji soków, kostki, na surówki i mrożonki. Korzenie są krótsze niż w poprzednio opisanej odmianie, zazwyczaj osiągają długość wynoszącą 24-26 cm. Octavo F1 to ciekawa odmiana pod katem produkcji włoszczyzny w późniejszych terminach, np. jako odmiana uprawiana na zbiór po Speedo F1, czy do sprzedaży na tackach. Okres wegetacji tej kreacji to 120-130 dni. Można ją kierować na świeży rynek na sprzedaż bieżącą jak i przechowywać do zbytu w późniejszym terminie.