Nawożenie selera – czy można stosować nawozy chlorkowe?

Koniec zimy to dobry czas na aktualizację zaleceń dotyczących nawożenia selera. W przygotowanym materiale prezentujemy rekomendacje dotyczące tego zagadnienia przedstawione w trakcie lustracji kolekcji odmian tego warzywa, które odbyło się 9 września w Igołomii w gospodarstwie Andrzeja Skocza.

Po wyborze odmiany oraz rozsady, przy wysokich kosztach nawożenia, podstawą przygotowania stanowiska pod uprawę selera powinno odbywać się zawsze na podstawie wyników analizy składu chemicznego gleby.

H. Tabor z firmy Yara Poland, do nawożenia tego warzywa z produktów dostępnych w ofercie tej firmy do nawożenia posypowego rekomendował nawozy bezchlorkowe, ale nie tylko np. YaraMila Corn. Ten produkt rekomendowany jest do zastosowania na około 4 tygodnie przed wysadzeniem rozsady. Ten wcześniejszy termin zapewni wypłukanie chloru z gleby. W uprawie selera ważne jest również zapewnienie dobrej ilości fosforu, którego dostarczy nawóz YaraMila Complex. Kolejnymi produktami, które odgrywają ważną rolę jeśli chodzi o jakość jest wapń oraz bor, który można dostarczać wraz z nawozem YaraLiva Nitrabor. Okazuje się, że ten produkt czasami warto zastosować 2, a nawet 3 razy w sezonie. 

W uprawie selera dobre efekty daje również zastosowanie określonego rodzaju nawozów dolistnych. 

Więcej praktycznych zaleceń oraz rekomendacji dotyczących nawożenia selera dowiecie się z materiału filmowego.