Chcę wszystkich zainteresowanych zaprosić do wzięcia udziału w webinarium poświęconym uprawie ogórka gruntowego. Odbędzie się ono 28 lutego, a jego początek przewidziano na godzinę 18.00. W trakcie wydarzenia mowa będzie o różnych aspektach związanych z uprawą. Najważniejsze to przewidywanie presji chorobowej oraz nawożenie.

Ogórek – czy możemy być dumni?

Polska jest ważnym producentem ogórków gruntowych w Europie. Według agencyjnego rejestru upraw powierzchnia uprawy tego warzywa w Polsce wynosiła w 2022 roku 5851,58 ha, a więc mniej o 946,27 ha niż rok wcześniej. Zazwyczaj na 1 ha plantacji przeznacza się  33-65 tys. szt. nasion – decydują o tym stosowane systemy uprawy. Najwcześniejsze zbiory z sadzenia pod włókninę rozpoczęły się w zeszłym roku już na początku czerwca. Ogórki wysiane pod osłony plon dawały od 15 czerwca. Przyczyną była stosunkowo długa, mokra i chłodna wiosna, która spowolniła wegetację zwłaszcza po 20 maja w porównaniu do lat o bardziej standardowych przebiegach pogody. Pomimo redukcji powierzchni uprawy kraj nasz pozostanie istotnym dostawcą ogórka na wewnętrzny i zagraniczne rynki. Dla porównania, w sąsiednich Niemczech  ogórek rósł w minionym sezonie na ok. 1710 ha, na Węgrzech na 520 ha. W Serbii na 410 ha, a w Rumunii na ok. 230 ha. Dowodzi to, że jest o czym rozmawiać i że warto zastanowić się nad tym, jak ogórki produkować lepiej, a przede wszystkim efektywniej, co w warunkach stale rosnących kosztów może nabrać szczególnego znaczenia w 2023 roku.

O czym będzie mowa w takcie webinarium?

Pierwszym z prelegentów wtorkowego wydarzenia będzie Mirosław Maziarka z Agro Smart Lab. Przybliży on zagadnienia związane z narzędziem wspierającym zarządzania plantacją jak i generalnie prowadzenie gospodarstwa jakim jest Farm Smart. Umożliwia ono m.in. monitorowanie zagrożeń w celu ustalenia możliwych okresów nasilonej presji patogenów. To z kolei pozwala na zoptymalizowanie zabiegów ochrony i w efekcie wygospodarowanie oszczędności poprzez niewykonywanie oprysków w nieoptymalnych terminach. Prelegent przedstawi także Agro Eca Protect, innowacyjny produkt zawierający ustabilizowaną elektrolizowaną wodę. Substancją aktywną jest kwas podchlorawy. Zastosowanie rozwiązania sprzyja ochronie roślin a także uzyskaniu plonu bez pozostałości ś.o.r. Drugim mówca będzie Andrzej Miąsko z ICL. Tematem jego prezentacji będą praktyczne aspekty nawożenia ogórków decydujące o plonie. W celu wykorzystania potencjału produkcyjnego tego gatunku firma nawozowa rekomenduje zastosowanie m.in. produktów z serii Agroleaf Power, a także niektórych produktów z gamy Solinure. Ekspert podpowie jak skomponować program żywienia roślin, by uzyskać satysfakcjonujące wyniki.

Gdzie oglądać?

Webinarium ogórkowe oglądać można będzie można na kanale portalu www.warzywapolowe.pl na YouTube oraz na jego profilu na Facebooku. Relacja on-line rozpocznie się 28 lutego o godzinie 18.00. Będzie interaktywna – w jej trakcie za pomocą chatu możliwe będzie komentowanie wystąpień i przekazywanych w ich trakcie informacji, nawiązywanie rozmów z innymi widzami – i co być może najważniejsze – zadawanie pytań prelegentom. Partycypacja w webinarze w czasie rzeczywistym da szansę na zasięgnięcie informacji dotyczących uprawy ogórków bezpośrednio i niemal natychmiast od prelegentów. Runda odpowiedzi na nadesłane pytania odbędzie się po obu prezentacjach, a więc w drugiej części wydarzenia. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapraszamy!

Nie przegap! Zapisz się na wydarzenie: