Tydzień 39 minionego roku przyniósł dogodną sposobność do zapoznania się z najnowszymi odmianami warzyw. Firmy nasienne zorganizowały swe poletka pokazowe w Holandii. Jedną z nich była Sakata. W Zwaagdijk można było spotkać się z polskimi doradcami z tego przedsiębiorstwa by w ich obecności zwiedzić ekspozycję i wypytać o szczegóły związane z uprawą, specyfiką pozyskiwanego plonu czy możliwością jego zagospodarowania.  

Kapusta stożkowa

Dorota Wielgat z Sakaty jest specjalistką od kapusty. Poprosiliśmy ja więc, by opowiedziała czytelnikom portalu www.warzywapolowe.pl o jej zdaniem najciekawszych propozycjach firmy dla polskich ogrodników. Jej wybór padł na dwie odmiany. Pierwszą z nich była selekcja Cape Roca F1. To kapusta stożkowa o okresie wegetacji wynoszącym ok. 75 dni. W razie potrzeby można ją przetrzymać w polu bez uszczerbku na jakości plonu. Rośliny będą zagęszczać strukturę główek, a ich walor handlowy pozostanie na wysokim poziomie. Odmiana ta cechuje się doskonałą zdrowotnością.

Kapusta do przechowywania ale nie tylko

Inną selekcją o której więcej zdecydowała się opowiedzieć przedstawicielka Sakaty była odmiana Avanto F1. To kapusta głowiasta o znacznie dłuższym okresie wegetacji, wynosi on ok. 135 dni. Po tym czasie główki są zbite, zwarte, co umożliwia ich długie przechowywanie. Silna okrywa woskowa liści zniechęca wciornastki do zasiedlania roślin. Długa trwałość pozbiorcza jest także niepodważalną zaletą. Kapustę łatwo jest obrać a po czasie spędzonym w przechowalni liście zachowują swój żywo zielony kolor.

Więcej na filmie

Dorota Wielgat zgodziła się bardziej szczegółowych informacji udzielić w formie niedługiego filmu. Porusza w jego trakcie najważniejsze aspekty związane z obiema odmianami. Przy okazji można także zobaczyć jak prezentowały się te kapusty pod koniec września na holenderskich poletkach. Zapraszamy do zapoznania się z tym materiałem, który zamieszczony został poniżej: