Herbicyd Stomp Aqua 455 CS z portfolio firmy BASF zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 11 grudnia 2015 roku, zyskała znacznie szerszy zakres stosowania niż do tej pory. Oprócz podstawowego zastosowania w uprawach truskawek, cebuli, marchwi i grochu jadalnym Stomp Aqua 455 CS w ramach rozszerzenia zakresu rejestracji w uprawach i zastosowaniach małoobszarowych może być stosowany w szeregu upraw warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych oraz uprawach rolniczych.

Szerokie spektrum Stomp Aqua 455 CS

Zgonie z nową etykietą Stomp Aqua 455 CS można stosować do niszczenia szkodliwych chwastów w uprawach czosnku, pora, pietruszki korzeniowej, selera korzeniowego i naciowego, kopru włoskiego, szparagów, rabarbaru, dyni, ogórka, chrzanu, kukurydzy cukrowej, całej grupie warzyw kapustnych, sałacie, endywii, bobie, grochu i soi, także łubinie, słoneczniku, tytoniu, dziurawcu zwyczajnym, uprawach zielarskich. Ponadto herbicyd dopuszczony został do stosowania w uprawach sadowniczych: brzoskwinia, morela, wiśnia, śliwa, grusza, pigwa, porzeczka czarna, porzeczka czerwona i biała, agrest, malina, jeżyna, orzech włoski i laskowy, szkółkach drzew i krzewów, plantacjach tulipanów i narcyzów a nawet miskanta.

Działanie na chwasty

Stomp Aqua 455 CS z substancją czynną pendimetalina (związek z grupy dinitroanilin), w formie zawiesiny kapsuł w cieczy przeznaczonej do rozcieńczania wodą, jest środkiem stosowanym doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych chwastów dwuliściennych i jednoliściennych. STOMP AQUA 455 CS jest pobierany przez korzenie i części nadziemne chwastów.

Najskuteczniej zwalcza chwasty w okresie ich kiełkowania i wschodów. Chwasty jednoliścienne są zwalczane do fazy pierwszego lub do początku drugiego liścia, a chwasty dwuliścienne do fazy dwóch liści właściwych.

Do grupy chwastów wrażliwych należą: chwastnica jednostronna, fiołek polny, fiolek trójbarwny, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, komosa biała, pokrzywa żegawka, przetacznik perski, rdest ptasi, rdest plamisty, rzodkiew świrzepa, rumian polny, tasznik pospolity, wiechlina roczna. Chwasty średnio wrażliwe to: bodziszek drobny, gorczyca polna, iglica pospolita, jasnota purpurowa, pokrzywa zwyczajna, poziewnik szorstki, przytulia czepna, rdestówka powojowata, rumianek pospolity, szarłat szorstki, tobołki polne.

Do grupy chwastów średnio odpornych należą: maruna bezwonna, a odporne są takie gatunki jak przymiotno kanadyjskie, starzec zwyczajny, szarota błotna, żołtlica drobnokwiatowa.

 

W dawce jednorazowej lub dzielonej

W większości upraw Stomp Aqua 455 CS zarejestrowany jest w dawce maksymalnej 3,5 l/ha, ale w przypadku wielu gatunków zaleca się stosowanie herbicydu w dawkach dzielonych. Przykładowo dla cebuli można wykonać dwa zabiegi, pierwszy bezpośrednio po siewie (1,75 l/ha) i kolejny zabieg wykonać po wschodach po przejściu stadium flagi i ukazaniu się pierwszego liścia właściwego (1,75 l/ha). Można również zastosować Stomp Aqua 455 CS w 3 zabiegach: pierwszy bezpośrednio po siewie (1,1 l/ha), drugi – po wschodach i ukazaniu się pierwszego liścia (1,1 l/ha) i trzeci po upływie kolejnych 1-6 tygodni (1,2 l/ha).