Nowoczesna sadzarka do ziemniaków zintegrowana z kombajnem
AVR wprowadza w tym sezonie do sprzedaży zaawansowaną sadzarkę do ziemniaków – AVR Ceres 440. Innowacją jest możliwość współpracy tej maszyny z platformą cyfrową AVR Connect, która łączy wszystkie informacje o sadzeniu i pozwala synchronizować je z kombajnem AVR Puma 4.0. Połączenie tych dwóch fragmentów uprawy doskonale wpisuje się w system rolnictwa precyzyjnego.

Nowy AVR Ceres 440 bazuje na sadzarce Ceres 400. Jest to sadzarka zawieszana czterorzędowa, dostępna zarówno w wersji hydraulicznej, jak i mechanicznej napędem sekcji pojedynkujących bulwy. W Ceres 440 AVR celowo wybiera się sterowanie ISOBUS i niezależny od rzędu napęd hydrauliczny. Szeroki zbiornik zapewnia płynny załadunek.

Maszyna jest sterowana przez ISOBUS, co oznacza, że ekran operacyjny systemu GPS lub ciągnika może służyć do sterowania sadzarką (funkcjonalność VT). W razie potrzeby ekran może być opcjonalnie dostarczony przez AVR.

Inne funkcje to kontrola sekcji (TC-SC) i zmienne sadzenie lub nawożenie za pomocą kart zadań (TC-GEO). Po przesłaniu wszystkich danych do systemu GPS, AVR Ceres będzie precyzyjne dozował sadzeniaki we współpracy z system GPS.

W przypadku maszyny napędzanej hydraulicznie każdy rząd wyposażony jest w oddzielny silnik hydrauliczny, co oznacza:

– niezawodny, szybki i tani w utrzymaniu system zatrzymania pracy w poszczególnych rzędach;

– niezależna od rzędów odległość sadzenia, tzn. sadzenie bliżej w ścieżkach oprysku oraz w kolejnych rzędach;

– duże, ząbkowane tarcze obsypujące o średnicy 510 mm (we wcześniejszejszych modelach miały średnicę 450 mm);

– koła kontroli głębokości sadzenia można łatwo regulować z zewnątrz maszyny, co zapewnia dodatkową łatwość obsługi i bezpieczeństwo pracy.

Dalszą uwagę zwrócono na regulację układu mieszadła, kładąc nacisk na łatwość dostępu i precyzję jego pracy. Intensywność mieszadła można opcjonalnie zmieniać automatycznie w zależności od nachylenia zbiornika.

Dostępnych jest kilka wersji Ceres 440: zbiornik stały o pojemności 1,5 tony lub zbiornik przechylany o pojemności 1,9 t (4 × 75) z różnymi dodatkowymi opcjami.

AVR może również dostarczyć aplikator do proszków, granulatu lub system natryskowy. Opcjonalne może być to połączone z systemem AVR Connect

Dzięki algorytmom i wizualizacjom AVR Connect oferuje wiele korzyści. Są to np. możliwość sprawdzenia aktualnej pozycji maszyny na polu, jej status roboczy, obrobiony areał oraz liczne parametry robocze, np. gęstość sadzenia, liczbę i lokalizację na
plantacji przepustów. Funkcja Geofencing śledzi na bieżąco, czy maszyna pracuje na ustalonym obszarze w wyznaczonym czasie. Wszystko to doskonale wpisuje się w możliwości precyzyjnego zarządzanie polami, informacjami o uprawianych odmianach, wartości wysadzonych ziemniaków, synchronizacji tych informacji z ciągnikami i wiele innych.

Źródło: avr.be