Sprawdzone odmiany warzyw i środki do ich ochrony proponowali przedstawiciele firmy Syngenta: od lewej Tomasz Górski, Marek Zieliński i Rafał Żmuda



Odbywające się w Kielcach 27-29 marca targi Agrotech były między innymi okazją do odwiedzenia firm oferujących środki ochrony i nasiona warzyw. Nowych propozycji w tym zakresie, nie zbraknie w tym roku w ofercie firmy Syngenta.

 

Firma Syngenta dynamicznie w ostatnich latach poszerza swoje portfolio o nowe odmiany cebuli. W tym sezonie, jak poinformował Tomasz Górski dyrektor sprzedaży działu warzyw, dostępna jest kolejna nowość odmiana Medaillon F1, średnio wczesny rijnsburger do bardzo długiego przechowywania, z twardą, dobrze przylegającą łuską. Odmiana ta cechuje się bardzo dużym potencjałem plonotwórczym, przydatna jest na świeży rynek oraz do obierania – dodaje Rafał Żmuda, przedstawiciel firmy Syngenta na Polskę wschodnią. Nowością w asortymencie porów są z kolei Oberon F1 i Mercurian F1 obie przeznaczone na świeży rynek i łatwe w obieraniu.

Oberon F1 to jedna z nowych odmian pora w ofercie Syngenty
Oberon F1 to jedna z nowych odmian pora w ofercie Syngenty

Oberon F1 to nieco późniejsza odmiana i przeznaczona do zbioru późną jesienią z możliwością przetrzymania w polu przez okres zimy, z kolei Mercurian F1 powinien zostać zebrany do końca listopada. Obie odmiany cechują się długa wybieloną łodyga rzekomą, nie mają tendencji do tworzenia zgrubień cebulowych, nadają się do długiego przechowania. Cały czas rozwijany jest i tak już bogaty asortyment kapust, gdzie w tym roku wprowadzony został Prodikos F1, odmiana idealna do długiego przechowywania, świetnie zachowująca zielony kolor. Liczymy, że odmiana ta stanie się równie popularna jak pozostałe kapusty do długiego przechowywania: Zielonor F1 i Zenon F1, które przez ostatnie lata obecności na rynku zdobyły sobie duże grono zwolenników – uważa R. Żmuda, dodając – Ten sezon pokazuje, że warto inwestować w dobre odmiany do długiego przechowywania, gdzie przy relatywnie niskich cenach sprzedaży kapusty jesienią, obecnie kapusta ma dobra cenę i bardzo dobrze się sprzedaje. Zielonor F1 to właśnie odmiana, która jest przydatna do bardzo długiego przechowywania, a tworząc główki o masie 3-4 kg, dobrze się sprzedaje na świeżym rynku. Monrello F1 i Batory F1 to z kolei dwie nowe odmiany brokułów przeznaczone do uprawy jesiennej. Monrello F1, polecany jest do uprawy na zbiór pod koniec września, zarówno z przeznaczeniem na świeży rynek jak również dla przemysłu. Ładny grzybkowaty kształt róż, łatwość w różyczkowaniu i zbita róża o wysokiej masie czynią tę odmianę przydatną do produkcji na przemysł. Batory F1 to również odmiana do uprawy jesiennej na zbiór od początku września. W okresie podatności różnych odmian na czynniki stresowe, Batory F1 tworzy róże, o drobnych pączkach, kształtne grzybkowate różyczki to cechy wyróżniające tę odmianę na tle innych produkowanych na potrzeby przemysłu i rynku warzyw świeżych. Rafał Żmuda przypomniał również o asortymencie wczesnych warzyw, gdzie nową odmiana jest kalafior Bering F1, polecany do uprawy w tunelach i pod płaskimi przykryciami lub w otwartym polu. Relatywnie krótki okres wegetacji wynoszący zaledwie 65 dni, mocny wigor roślin daje możliwość przy tej odmianie uzyskania bardzo dobrej jakości róż – podkreślał R. Żmuda.

Bering F1 ma zapewnić wyjątkową jakość w segmencie wczesnych odmian kalafiorów
Bering F1 ma zapewnić wyjątkową jakość w segmencie wczesnych odmian kalafiorów

Tomasz Górski przypomniał też o licznych promocjach związanych z zakupami nasion warzyw firmy Syngenta, począwszy od promocji wczesna sprzedaż „dla najszybszych”, „2 na 2” związanej z zakupem nasion kalafiorów odmian David F1, Cabral F1 i Gohan F1 czy pakietami promocyjnymi przygotowanymi dla uczestników programu Onion Leader. Przy zakupie promocyjnych pakietów nasion można było zdobyć atrakcyjne nagrody w postaci smartfonów, tabletów czy pakietów środków ochrony roślin przypisanych do zakupionych nasion gatunków warzyw. Taka forma sprzedaży cieszyła się wśród producentów dużym zainteresowaniem. Podobne zresztą dotyczy fungicydu Scorpion 325 SC, który posiada rejestracje do zwalczania chorób w 16 gatunkach warzyw. To wszechstronne zastosowanie preparatu Scorpion, powoduje że zainteresowanie producentów tym fungicydem jest bardzo duże, ale najważniejsze jest to, ze producenci widzą efekty jego zastosowania – podkreślał R. Żmuda. Preparat dzięki dwóm składnikom jakie wchodzą w jego skład (azoksystrobina i difenokonazol) wykazuje dobre działanie zapobiegawcze i interwencyjne, dając szybko widoczny efekt, nawet w sytuacji gdy jest stosowany już po infekcji.