Oceniamy trzy odmiany marchwi: wczesną Subito F1, nowość Polydor F1 i topową Octavo F1

Subito F1
Subito F1W ostatnich dniach października ub. roku odwiedziliśmy jedno z małopolskich gospodarstw, gdzie uprawia się marchew z przeznaczeniem jej do bezpośredniego spożycia oraz przechowywania. Plantator w czasie wizyty był w trakcie kopania trzech odmian, których nasiona dostępne są w Polsce za pośrednictwem firmy Hazera.

Subito F1 to wczesna odmiana, również do uprawy poplonowej

To wczesna odmiana marchwi o około 100-dniowym okresie wegetacji. W tym roku z uwagi na obfite jesienne deszcze odmiana ta w uprawie poplonowej rosła na polach nawet miesiąc dłużej, dalej utrzymując wysokie walory handlowe. Korzenie tej odmiany mają długość 20-22 cm, gładką i błyszczącą skórkę. Z uwagi na krótki okres wegetacji sprawdzała się w uprawie na wczesny zbiór jak również w uprawie poplonowej. Nać o silnym wigorze, mocno osadzona na główce, do zbioru mechanicznego. Nie jest podatna na jarowizację. Odmiana ta doskonale sprawdza się w produkcji najwyższej jakości soków jak również do bezpośredniego spożycia.

Polydor F1 to nowość, również do przechowywania

To odmiana o około 130-dniowym okresie wegetacji. Odmiana bardzo ładnie rośnie, ma zdrową nać. Daje wyrównany plon. Długość korzeni to 20-22 cm, są kształtne o gładkiej skórce, bardzo dobre do sprzedaży na świeżym rynku. Walory tej odmiany umożliwiają całkowite zmechanizowanie zbiorów i późniejszej obróbki pozbiorczej. Odmiana bardzo dobrze prezentuje się również po przechowaniu.

Octavo F1 – topowa odmiana do przechowywania

To sprawdzona w uprawie odmiana, doskonała do przechowywania. Odmiana ta odznacza się bardzo dobrą zdrowotnością. Obrazuje to nać, która nawet pod koniec października była w doskonałej kondycji, bez jakichkolwiek objawów porażenia przez alternarię, czy mączniaka. Korzeń o długości 17-20 cm, gładki. Nadaje się do długiego przechowywania, długo zachowując atrakcyjny wygląd. Doskonale sprawdza się w sprzedaży na tackach.

Więcej informacji o opisywanych odmianach marchwi w materiale filmowym: