Ochrona warzyw przed przymrozkami




Zarówno w uprawie warzyw późnojesiennych jak i na plantacjach wiosną w ostatnich sezonach poważne szkody wyrządzają spadki temperatur. Szkoda, by tyle ciężkiej pracy szło na marne. Odpowiednia ochrona warzyw przed przymrozkami nie tylko zwiększa plon, ale i poprawia jego jakość lub pozwala na pozyskanie go w terminie, gdy ceny panujące na rynku są korzystniejsze.

Zalety korzystania z agrowłókniny

Można wymienić wiele zalet, które daje zastosowanie agrowłókniny. Jest to materiał o niewielkiej masie, więc pomimo płaskiego okrycia, rośliny nie ulegają zniekształceniom, czy innym uszkodzeniom mechanicznym. Agrowłóknina jest materiałem przepuszczalnym – dotyczy to zarówno promieni słonecznych, powietrza jak i wody. Skutecznie jednak ochrania warzywa polowe przed wychładzającym, mroźnym wiatrem, ulewami których aż nadto było w 2017 roku czy w pewnym stopniu także przed gradobiciem. Polepszeniu warunków wzrostu warzyw sprzyja stabilizacja temperatury powietrza i gleby pod okryciem; zmiany tych parametrów zachodzą znacznie wolniej niż w otwartej uprawie. To, oraz większa wilgotność sprawia, wegetacja przebiega szybciej i bardziej harmonijnie. Możliwe staje się zatem przeprowadzenie zbiorów nie tylko w terminie gwarantującym atrakcyjniejsze stawki ale i zebranie produktu o lepszej jakości. To ma ogromne znaczenie w warunkach nasyconego rynku na którym panuje tak silna konkurencja.

Którą agrowłókninę wybrać?

To ważne pytanie, gdyż na rynku jest kilka rodzajów tego produktu. W uprawie warzyw polowych zastosowanie mają agrowłókniny P23 i P30 – obie w ofercie firmy Geocover. Pierwszy produkt odznacza się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do innych agrowłóknin wykorzystywanych jesienią i wiosną. Tak jak inne okrywowe materiały w ofercie firmy Geocover, rodzaj ten bardzo silny koncentrat UV. Co także warte jest  nadmienienia, przy produktach o szerokości min. 3,2m brzegi agrowłókniny są wzmacniane. To minimalizuje ryzyko rozerwania. Podczas produkcji firma Geocover wykorzystuje innowacyjny sposób łączenia. Materiał jest zszywany bądź zgrzewany, a nie  klejony. To zapewnia agrowłókninie optymalną odporność na uszkodzenia. P23 to wyborne zabezpieczenie dla roślin podczas niskich temperatur oraz mroźnych wiatrów. Ma to znaczenie zwłaszcza w trakcie bezśnieżnych zim lub w kwaterach, gdzie śnieg jest zwiewany w niższe partie pola. Wiosną agrowłóknina zapewnia roślinom sprzyjające warunki wegetacji poprzez podwyższenie temperatury powietrza i gleby. To w efekcie przyczynia się do pozyskania plonu wcześniejszą porą, a więc w okresie panowania wyższych cen na rynku. Dzięki zastosowaniu osłony z agrowłókniny warzywa są też większe, dorodniejsze, bardziej atrakcyjne wizualnie, a więc łatwiej znajdują nabywców. P30 to także wariant godny polecenia plantatorom warzyw. Z pewnych względów jego użycie bywa nawet korzystniejsze niż w przypadku P23. Omawiany rodzaj, dzięki zwiększonej gramaturze, jest jeszcze bardziej wytrzymały, a w dodatku zapewnia lepsze warunki cieplne. To opcja godna polecenia zwłaszcza tym plantatorom, którym w ostatnich latach przymrozki w kwaterach warzywnych poczyniły największe szkody. W ofercie Geocover jest też agrowłóknina P50. Nadaje się do zabezpieczania przed mrozem spryzmowanych warzyw, np. buraczków.