Tegoroczna pogoda sprzyja rozwojowi szkodników na plantacjach ziemniaków. W niektórych lokalizacjach ich presja jest niebywale silna. Jak informuje dr hab. Katarzyna Rębarz z firmy Syngenta, sytuacja w obszarze ich zwalczania znacznie skomplikowała się z uwagi na kurczący się dostęp do substancji aktywnych, jakie legalnie można stosować na terenie Polski. Nie mniej pewne działania są konieczne do podjęcia, by ratować rośliny i plon.

Uwaga na mszyce i stonkę!

To szkodniki, których presja na plantacjach ziemniaczanych jest bardzo wysoka w tym roku. Co gorsza, skuteczność zwalczania tych szkodników jest niezadowalająca. Nawet sprawdzone w poprzednich latach produkty w bieżącym sezonie okazywały się niewystarczające. Sytuację komplikuje wycofanie z unijnego rynku neonikotynoidów. Obecnie więc w szczególności niszczenie stonki ziemniaczanej staje się bardzo kłopotliwe. Wysokie temperatury panujące w początkach lata bardzo sprzyjały namnażaniu się szkodników, zaś utrudniały lub wręcz uniemożliwiały wykonywanie zabiegów perytroidami. Użycie takich środków ochrony roślin w temperaturach wyższych niż 20°C jest bezzasadne. Martwi mnie malejąca liczba dostępnych dla polskich plantatorów substancji aktywnych do niszczenia stonki. Szkodnik ten uodparnia się tak szybko, że za kilka lat możemy mieć bardzo poważny problem – dzieli się swymi obawami dr hab. K. Rębarz.

Cóż zatem pozostaje?

Firma Syngenta w swej ofercie posiada produkty, które można wykorzystywać do ograniczania presji obu szkodników. Jednym z nich jest Karate Zeon 050 CS. Produkt zawierający w swym składzie lambda-cyhalotrynę można stosować dwukrotnie w sezonie. Zalecana dawka dla jednorazowej aplikacji to 0,12-0,16 l/ha. Niszczy on zarówno larwy jak i chrząszcze stonki. Producent zaleca, by wyższą dawkę preparatu stosować, gdy nać staje się bujna lub przeciw chrząszczom. Preparat ten niszczy także mszyce. By mógł być przeciw nim skutecznym, trzeba zużyć go w maksymalnej dawce. W przypadku obu szkodników możliwe jest wykonanie 2 zabiegów w sezonie, nie częściej niż co 10-14 dni. Mszyce ziemniaczane można likwidować  także przy pomocy preparatu Afinto. W jego przypadku jednorazowa dawka to 0,16 kg/ha, a odstęp między zabiegami powinien wynosić minimum 3 tygodnie. W ciągu sezonu wegetacyjnego produkt ten może być użyty dwukrotnie.

materiał promocyjny firmy Syngenta

…………………………………………………………………………………………………………

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.