II Festiwal brokułowy (Kołaczkowo 17 lipca) był doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą firm nasiennych prezentujących na tym spotkaniu swoje odmiany. W przygotowanej relacji filmowej prezentujemy wybraną ofertę.

 

Michał Taraska z firmy Sakata prezentuje odmianę Naxos F1
Michał Taraska z firmy Sakata prezentuje odmianę Naxos F1

Światowym liderem w produkcji nasion brokuła jest bez wątpienia firma Sakata, która jak informował Michał Taraska z tego przedsiębiorstwa, ma około 60% udział w sektorze tego warzywa na świecie. Ma również dominujący udział na rynku krajowym jeśli chodzi o to warzywo. Najważniejszą odmianą z tej firmy w krajowych nasadzeniach jest Naxos F1, który dedykowany jest w szczególności do uprawy późnowiosennej i letniej z przeznaczeniem na rynek świeży jak i do przetwórstwa. Ma umiarkowanej wielkości, kopulaste róże o masie 600-900 gram. Z kolei Parthenon F1 to odmiana jesienna, idealna do przemysłu zamrażalniczego jak i do sprzedaży na świeżym rynku. Odmiana ta stał się w ostatnich latach jedną z ważniejszych w uprawie nie tylko w Hiszpanii, ale również w Polsce. Według M. Taraski, wartym uwagi brokułem jest także Chronos F1, to odmiana o bardzo krótkim okresie wegetacji, dobra do uprawy jesiennej, gdyż bardzo dobrze znosi występujące w tym czasie chłody.

Odmiany z kolekcji firmy Rijk Zwaan
Odmiany z kolekcji firmy Rijk Zwaan

Firma Rijk Zwaan, prezentował kilka swoich nowych odmian brokuł. Vicario RZ F1 to odmiana o 65-dniowym okresie wegetacji, mająca bardzo duże wyrównanie róż, które nie mają tendencji do przerastania, nie ma tendencji do tworzenia pustych komór, jest odmianą typową na świeży rynek o masie 300-500 g. Jak informował Arkadiusz Lipiński z firmy Rijk Zwaan, kolejną z prezentowanych odmian był Agassi RZ F1, jest to kolejna odmiana dedykowana na świeży rynek, jest nie mniej plenna niż Vikario F1, ale znacznie lepiej radzi sobie radzi od niego w okresie bardzo wysokich temperatur. Ornates RZ F1 to również odmiana na świeży rynek, która jest również dobra dla sektora przemysłowego. W Polsce uprawiana już od dwóch lat i zyskuje coraz lepsze opinie.

Marek Zieliński z firmy Syngenta
Marek Zieliński z firmy Syngenta

Dwie nowe odmiany brokuła wprowadza na rynek firma Syngenta są to Batory F1 oraz Monrello F1. Batory F1 to odmiana polecana do uprawy w okresie zarówno wiosennym jak i jesiennym, ma około 85-dniowy okres wegetacji. Monrello F1 to odmiana do zbiory od połowy września do października. Odmiany te pozycjonowane są na świeży rynek jak i do przemysłu.

 

 

 

Radosław Grabowski i Piotr Dutkowski z firmy Monsanto prezentują najnowszą odmianę brokuła w ofercie tej firmy
Radosław Grabowski i Piotr Dutkowski z firmy Monsanto prezentują najnowszą odmianę brokuła w ofercie tej firmy

Firma Monsanto – Seminis, prezentowała swoją najnowszą odmianę o numerze SV 1002 BL F1. Jest to odmiana w typie Ironman F1 o około 3 dni od niej późniejsza. Odmiana ta w tym roku bardzo dobrze się sprawdziła się w uprawie. Polecana jest do uprawy na przemysłu gdyż pozwala uzyskać dobrej jakości surowiec dla zakładów przetwórczych oraz na świeży rynek.