Odmiany brokułów i kalafiorów na nadchodzący sezon

Kolejne lata stawiają przed plantatorami coraz to nowe wyzwania. Tylko dobre odmiany brokułów i kalafiorów mają szansę sprostać zmieniającym się warunkom uprawy. O ofercie odmian tych gatunków mówił w Sitańcu Piotr Dudkowski z firmy Seminis. Prezentacji dokonał przy okazji spotkania, które w dniu 20 lutego odbyło się w pobliżu Zamościa. Uczestniczyło w niej ok. 100 plantatorów. Współorganizatorami były firmy Intermag, GPR Krasoń i Grupa Mularski.

Refleksje o uprawie kalafiorów i brokułów na początek

Paweł Skrzynecki z Seminis otwiera konferencję

Konferencję Brokułowo-Kalafiorową otworzył Paweł Skrzynecki z firmy Seminis. Mówił we wstępie o wpływie doboru odmian na ograniczenie kosztów, zwłaszcza pracy. Ta zaś jest coraz trudniej dostępna i droższa. Zdaniem prelegenta być może bardziej opłaca się uprawiać mniejszy areał, ale czynić to precyzyjniej. Wówczas plon będzie lepszej jakości, a rentowność gospodarstwa na wyższym poziomie. Paweł Skrzynecki poinformował także, że stale wzrasta spożycie kalafiorów i brokułów. To otwiera pewne szanse przed plantatorami. Ważna jest jednak jakość. Odmiany takie jak Giewont F1, czy Fortaleza F1 są w stanie dać plon różyczki o bardzo dobrych parametrach, chętnie akceptowane przez zakłady przetwórcze. Dają one róże zbite i białe, a więc atrakcyjne dla ich nabywców – mówił w Sitańcu Paweł Skrzynecki. Przedstawił też Monikę Buławę, która będzie odpowiadać za kontakty z plantatorami, doradzać im w zakresie wyboru odmian i zabiegów agrotechnicznych.

Odmiany brokułu godne uwagi

Piotr Dutkowski zreferował ofertę Seminis

Piotr Dutkowski przedstawił ofertę firmy Seminis. Pierwszą propozycją jest SV 3277 BL F1. To odmiana o stabilnym okresie wegetacji, wynoszącym 65-70 dni. Róża nie przerasta liśćmi, zaletą jest też polowa tolerancja na mączniaka rzekomego. Ironman F1 to odmiana uniwersalna, ale ze wskazaniem na świeży rynek. Róże mają drobny pączek. SV 1002 BL F1 to kreacja o różach wysokiej jakości. Są one wysoko wyniesione ponad liście. Okres wegetacji to nieco ponad 70 dni. Roślina nie rośnie bardzo intensywnie, optymalna obsada to 34000 szt./ha. Odmiana jest bardzo wyrównana, możliwy jest zupełny zbiór na dwa razy. Dość dobre radzi sobie z bakteriozami. Uzysk różyczki z róży to ok. 70-73%, a więc znacznie ponad standard. Odmiana Titanium F1 dość dobrze sprawdziła się w 2017 roku. To odmiana typowo jesienna, choć niektórzy próbują ją uprawiać także i wiosną. Najlepszy termin na nasadzenia przypada po 15 lipca. Róża wyniesiona jest ponad liście na grubej łodydze, ale bez jamistości w optymalnych warunkach wzrostu. Pączek wyrównany, drobny. Zagęszczenie to 32-34 tys. szt./ha. Najlepiej udaje się na glebach żyznych i przy obfitym nawożeniu. Odmiana różyczkuje się bardzo dobrze mechanicznie. Zaletą jest wysoka masa różyczki, która wynosi ok. 125% normy (skrzyniopalety z różyczką ważą średnio ok. 245 kg). Okres wegetacji to 75-80 dni. Do optymalnego plonowania wymaga nawodnienia w okresie suszy. W ofercie jest też brokuł gałązkowy. Daje on plon różyczki o dłuższej łodyżce. Odmiany te mają krótki okres wegetacji, ok. 60-63 dni. Nadają się do zbioru mechanicznego i szybkiego różyczkowania. Plonowanie jest niższe niż przy tradycyjnych odmianach, ale po zachowaniu dłuższej łodyżki jest atrakcyjne. Odmiana Sibsey F1 to z kolei odmiana o wyjątkowo długiej łodydze. Jest nieco trudniejsza w uprawie, a póki co, może nie być na nią w Polsce odbiorców. To oferta na rynek premium, który wydaje się być perspektywiczny w przyszłości.

W spotkaniu udział wzięło ok. 100 uczestników

Oferty kalafiora z oferty Seminis

Seminis specjalizuje się w kalafiorze przemysłowym. Dobrze znane kreacje Giewont F1 i Fortaleza F1 zapewniają bardzo wysokie plonu róż i różyczki, niski udział kruszu, dobrą jakość różyczki. Fortaleza F1 wytrzymuje wysokie temperatury. Okres wegetacji to 75-80 dni. Różyczka jest dobrej jakości. Dobrze plonuje w zasadzie przez cały okres jesieni. Giewont F1 to odmiana, która radzi sobie w warunkach suchych lat i mokrych Okres wegetacji to 110 dni. Ma silny wigor, mocno okrywa różę. Różyczka jest najwyższej jakości. Optymalny termin sadzenia to 20-25 czerwca. Zagęszczenie to 20-22 tys. szt./ha. Możliwy jest tu zbiór nawet 35 ton różyczki w sprzyjających warunkach.

Ale kolekcja odmian jest szersza. W poplonie na przykład świetnie sprawdza się Abeni F1. Fortaleza to okres wegetacji 75 dni. Masywny kalafior o dobrze okrytej róży. Zaletą jest powtarzalność. Dobrze radzi sobie w różnych warunkach uprawy. Odmiana SV 5818 AC F1 to odmiana o okresie wegetacji 90 dni. Cechuje się silnym wigorem rośliny i dobrą jakością różyczki. Polecana jest na zbiór w początku kampanii przemysłowej. Według plantatorów sprawdza się w uprawie w monokulturze (bez zmianowania). Niektórzy też uprawiają tę odmianę w okresie lata. Wówczas okres wegetacji to 78-80 dni. Aquata F1 ma okres wegetacji 100 dni. To typowo jesienny kalafior. Rośliny mają silny wigor, sprawdzają się w uprawie bez nawodnienia. Róże są bardzo mocno okryte, co zapewnia im ochronę przed słońcem ale i przymrozkami.

Nowa linia Curdivex

To koncept kalafiorów o odkrytej róży, gdzie słońce nie będzie mieć wpływu na jej barwę. Mają one mieć także dłuższą trwałość pozbiorczą. Nie ma tu konieczności gumkowania czy załamywania liści. Zbiór jest łatwiejszy, koszty uprawy niższe. Być może stanie się to atrakcyjny kierunek produkcji w kolejnych sezonach. Póki co, linia tych odmian jest wciąż w testach.