Odmiana Liberty F1

Nieopodal Sochaczewa, w miejscowości Młodzieszyn, 19 września odbyło się spotkanie osób zainteresowanych produkcją kalafiorów. Obecność Sławomira Mechackiego z przedsiębiorstwa HM.Clause stworzyła doskonałą okazję do zaprezentowania większości odmian z szerokiej oferty firmy. Omówił także zagadnienia związane z uprawą w tak niekorzystnych warunkach pogodowych z jakimi plantatorzy mieli do czynienia w bieżącym sezonie.

 

Przybyli na spotkanie uczestnicy mogli posłuchać o nowych w ofercie firmy odmianach Ardent F1, Flirt F1 i Trident F1. To odmiany letnie o uniwersalnym przeznaczeniu. Nadają się zarówno do uprawy z przeznaczeniem na świeży rynek jak i na przemysł. Zbiory odmian Flirt F1 i Trident F1 już się zakończyły, więc w drugiej połowie września w kwaterach doświadczalnych w Młodzieszynie nie można było ich zobaczyć. Kalafiory odmiany Ardent F1 wykazały zaś dużą tolerancję na niekorzystny przebieg pogody. To odmiana okazuje się być bardzo wydajna przy różyczkowaniu. Cechuje ją mały udział głąba. Jest polecana do zbiorów w okresie najcieplejszych miesiącach lata ze względu na odporność na czynniki stresowe. Dobre plony daje także w początku września. Tworzy duże, ciężkie róże, dobrze okryte silnie wyrośniętymi liśćmi.

Odmiana Nautilus F1
Odmiana Nautilus F1

Z odmian dostępnych dla zwiedzających najkrótszym okresem wegetacji charakteryzował się Nautilus F1. Odmiana okazuje się być szczególnie przydatna do uprawy na wczesnym terminie, pod płaskimi osłonami, jak też może być uprawiana jako poplon, na zbiór późnojesienny. Nadaje się ona doskonale na świeży rynek, choć bywa, że uprawiana jest także poplonowo na potrzeby przemysłu. Gabaryty róż sprawiają, że doskonale prezentuje się pakowana po 6 szt. w skrzynkach. Okres wegetacji w warunkach centralnej Polski w tym roku trwał 77 dni, więc spełnił założenia producenta nasion. Cechą omawianej odmiany, szczególnie pożądaną w tym bardzo słonecznym roku, jest znakomite okrycie róż. Kolejną odmianą była Brigantine F1. Nadaje się ona do nasadzeń jak najwcześniejszych, a także poplonowych w lipcu. Nie powinna być jednak uprawiana w tak dużych zagęszczeniach jak Nautilus F1. W wypadku odmiany Brigantine F1 optymalna obsada to 25-30 tys. roślin/ha. Jej uprawa w gęstszych nasadzeniach jest jednak także możliwa, a kalafior nadaje się do różyczkowania. Okres wegetacji trwa 70-75 dni. W dniu spotkania rośliny miały 72 dni po wysadzeniu, i nie zostały jeszcze zebrane. Aviso F1 to popularna odmiana kalafiora zwłaszcza na Lubelszczyźnie. Przeznacza się ją do różyczkowania, daje wysoki plon. Obsadę można jednak zagęścić do 30-32 tys./ha uzyskując dobry produkt do pakowania w skrzynki. Jest tolerancyjna na niekorzystne warunki pogodowe. Radzi sobie zarówno w nasadzeniach wczesnych pod włókninę, jak i późniejszych. Okres wegetacji trwa 70-80 dni. Odmiana Celio F1 jest typowo letnia. Okres wegetacji trwa 75-80 dni. Jest przeznaczona do sprzedaży na świeżym rynku. Odmianę Liberty F1 charakteryzuje skoncentrowany zbiór. Większość roślin wycinana jest od razu. Wystarczają 2-3 cięcia aby zebrać cały plon. W tym roku skróciła nieco okres wegetacji. W przeciętnych warunkach pogodowych trwa on 80-85 dni, w tym roku był o kilka dni krótszy.

W Młodzieszynie uprawia się także odmiany typowo przemysłowe. Odmiany Sabord F1 i Raft F1 potrzebują 70-85 dni okresu wegetacyjnego. Nieco wcześniej z reguły plonuje Sabord F1. Odmiana ta, podobnie jak Naruto F1 daje możliwość uzyskania najwyższego plonu. Przy niższym zagęszczeniu, można z kolei uzyskać bardziej wyrośnięte róże, co jest szczególnie pożądane przy uprawach dla przemysłu. Trzy wymienione odmiany (Sabord F1, Raft F1 i Naruto F1) najlepiej zniosły niekorzystne warunki atmosferyczne. Generalnie, odmianę Sabord F1 także w minionych latach cechowała dobra zdrowotność i silny wigor. Raft F1 jest z kolei odmianą powszechnie znaną, cenioną za uniwersalność i przewidywalność. Odmiana Escale F1 preferuje gleby cięższe, gliniaste. Gorzej spisuje się na lekkich i przepuszczalnych. Jest rozpowszechniona na południowym wschodzie kraju. W sezonie o przeciętnym przebiegu pogody okres wegetacji trwa 90-95 dni. W bieżącym sezonie już po 85 dniach kwatera była mocno przerzedzona. Inna odmiana, która nieco przyspieszyła, to Moby Dick F1. Jest ona w ofercie firmy od wielu lat. Ten sezon pokazał jednak, że jest nieco bardziej niż inne podatna na warunki stresowe. Popularna jest w rejonie Kujaw, sprawdza się przy mechanicznym różyczkowaniu. Odmiana Thalassa F1 na upalny sierpień także zareagowała nieznacznym skróceniem wegetacji. Pokrój rośliny jest niski, nie ma zbyt silnie wyrośniętych liści, choć bardzo przyzwoicie okrywają one różę. Okres wegetacji trwa 80-85 dni. Bardzo ciężkie, śnieżnobiałe róże buduje odmiana Overlord. Jej okres wegetacji jest dość długi bo wynosi do 95 dni.

HM

W Młodzieszynie nasadzenia miały 87 dni i z tej kwatery nie wycięto jeszcze zbyt wielu roślin. Jedną z bardziej uniwersalnych odmian kalafiora w ofercie HM.Clause jest Octopus F1. Okres wegetacji może trwać 95-100 dni. Tworzy duże, kopulaste róże. Nadaje się na potrzeby przemysłu. Podobne przeznaczenie ma inna, typowo jesienna odmiana Sloop F1. Okres jej wegetacji trwa 90-95 dni. Wytwarza silny system korzeniowy przez co dość dobrze radzi sobie w warunkach niedoboru wody. Pokrój rośliny jest niski, ale róże są dobrze okryte liśćmi. Jedną z bardziej przewidywalnych odmian kalafiora w aspekcie okresu wegetacji jest Naruto F1. Wymaga ona wiele czasu, aby mogła wejść w okres plonowania. Jest to okres zamykający się w przedziale 100-110 dni. To na co warto zwrócić uwagę, to termin sadzenia. Optymalnym jest 15 – 18 czerwca. Odmiana doskonale sprawdza się w różyczkowaniu. Jest to odmiana najpóźniejsza, może być magazynowana w chłodni. W przechowalni może oczekiwać miesiąc, choć doświadczenia Jacka Wódki, gospodarza spotkania, wskazują, że bez strat może być magazynowana nawet przez 6 tygodni.

W ofercie HM.Clause znajdują się także odmiany bardzo wczesne jak na przykład Clipper F1. O ich specyfice będziemy informować czytelników portalu warzywapolowe.pl już w przyszłym roku w maju, czerwcu i lipcu – w miesiącach, na które przypada ich zbiór.