Odmiany marchwi na sympozjum o marchwi i selerowatych

Subito F1

Ważnym czynnikiem, który silnie determinuje powodzenie w uprawie, jest dobór odmiany do warunków panujących w gospodarstwie, czy regionie, a także oczekiwań producenta. Nie inaczej jest w przypadku marchwi. Na polach SPWiO Sielec zorganizowano w 2018 roku kwaterę doświadczalną na której testowano nowe kreacje z Vilmorin. Czy będzie to pomoc w wyborze odmiany marchwi dla tych którzy dokonują zakupu nasion w ostatniej chwili?

O SPWiO Sielec

Organizacja zrzesza obecnie 30 producentów warzyw. Dodatkowo współpracuje z grupą ok. 150 ogrodników, którzy dostarczają do niej swe produkty. Sztandarowym naszym produktem jest marchew. Obecnie uprawiamy jej ok. 150 ha. Ściśle współpracujemy z firmą Hazera. Wiodącą odmianą, którą uprawiamy jest Volcano F1. To wariant sprawdzony, który dobrze się u nas udaje. Doceniamy też walory odmiany Octavo F1. To nowsza odmiana, która spełnia oczekiwania rolników i odbiorców. Ma doskonały smak, będzie uprawiana w przyszłości na naszych polach. Speedo F1 ma wiele atutów. Jednym z nich jest atrakcyjny wizualnie, gładki korzeń. Jest też bardzo wczesna. Nieco późniejsza jest Subito F1. Pierwsze doświadczenia z nią są pozytywne, więc pewnie będziemy ją w kolejnych sezonach odważniej uprawiać – informuje Mirosław Fucia, prezes SPWiO Sielec.

Odmiany marchwi testowane w Sielcu

Małgorzata Zadura i Mirosława Fucia informowali o prezentowanych odmianach marchwi

Po dwóch dniach konferencji przenieśliśmy się na pole. Tu prezentujemy 11 odmian marchwi z portfolio Vilmorin. Wszystkie one w Polsce są sprzedawane przez firmę Hazera Poland. Są one dedykowane do uprawy w różnych warunkach. W tej części Polski największym uznaniem plantatorów i popularnością cieszą się trzy: Volcano F1, Octavo F1 i Speedo F1. To co jest wspólne dla wszystkich odmian z naszej oferty to ich hodowla w kierunku odporności na różne choroby. Dlatego nawet starsze odmiany, takie jak Bolero F1, wciąż są w ofercie. A ta konkretna odmiana polecana jest na trudne warunki uprawy. Jest traktowana jako odmiana porównawcza dla nowych odmian, które wchodzą na rynek. To najlepiej świadczy o jej walorach – mówiła w Sielcu Małgorzata Zadura z Hazera Poland. O czym jeszcze informowała uczestników Sympozjum? Warto poświęcić kilka minut na zapoznanie się z poniższym filmem. Omówione są w nim liczne odmiany marchwi, a także inne zagadnienia związane z jej produkcją.