Niebawem rozpoczną się przygotowania do wczesnej produkcji marchwi. Sukcesem w produkcji marchwi okazuje się uprawa wczesnych odmian o optymalnych dla danego pola lub odbiorców parametrach. Sprawdźmy zatem, które odmiany warto wybrać, by już początkiem lata cieszyć się wysokim i dobrej jakości plonem.

Odmiany marchwi na najwcześniejsze zbiory

Marchew jest gatunkiem o dość długim okresie wegetacji i dość wolnym tempem wzrostu. Podczas, gdy w przypadku wczesnych odmiana okres wegetacji wynosi 85-100 dni, tak w przypadku najpóźniejszych odmian dla przemysłu może to być 160-180 dni. Zatem, by przyspieszyć wzrost – zwłaszcza odmian na zbiór najwcześniejszy – plantatorzy nierzadko decydują się na siewy w okresie zimy (jeśli pogoda na to pozwala) lub bardzo wczesną wiosną. Dla przyśpieszenia wschodów plantatorzy decydują się niekiedy na okrycie plantacji agrowłókniną lub w przypadku produkcji na bardzo wczesny zbiór – uprawę w tunelach.

Wpływ temperatury na wschody nasion i wzrost marchwi

Nasiona marchwi zaczynają kiełkować w temperaturze 4-6°C, siewki znoszą przymrozki do -4°C. Temperatura ma również istotny wpływ na długość, właściwy kształt i odpowiedni skład chemiczny korzeni. Za optimum termiczne przyjmuje się 18°C, ale rośliny mogą rosnąć w szerokim przedziale temperatur (5-35°C). Właściwy kształt korzeni o odpowiednim składzie chemicznym uzyskuje się, gdy temperatura wynosi 15-21°C. Niska temperatura (12-13°C) powoduje, że korzenie są dłuższe i smuklejsze, natomiast w wyższej (24°C) uzyskuje się korzenie krótsze i grubsze. Temperatury znacznie przekraczające 25°C są niekorzystne dla wzrostu marchwi i przyczyniają się do spadku plonu. Marchew dobrze znosi ochłodzenia i niewielkie przymrozki.