Odmiany papryki, które warto uprawiać w tunelach




Koniec lipca przyniósł ważne wydarzenie w paprykowym segmencie ogrodniczej branży. Mowa o Dniu Otwartym Papryki, który już po raz trzeci dobył się w gospodarstwie państwa Jankowskich w miejscowości Dęba w Gminie Przytyk. Głównymi organizatorami tego wydarzenia były firmy Syngenta Polska i Yara Poland. Pierwsza z nich ma w swej ofercie odmiany papryki, które warto uprawiać. Obie dają satysfakcjonujące wyniki produkcyjne lecz cechują się nieco odmienną specyfiką.

Yecla F1 – wczesny i obfity plon

Yecla F1 to znana i ceniona odmiana papryki

Odmiana Yecla F1 silnie dominuje w strukturze upraw w gospodarstwie Łukasza Jankowskiego. To opcja bardzo wczesna. Duży uzysk połyskliwych, okazałych i kształtnych owoców o atrakcyjnej barwie sprawia, że sumaryczny plon uzyskiwany z kwater z Yeclą F1 jest zawsze bardzo duży, często rekordowy. Odmiana ta nieźle zniosła tegoroczne warunki. Uprawiana na dobrych stanowiskach plonuje pewnie, niezawodnie, spełnia pokładane w niej nadzieje. Ale mamy też w naszej ofercie nowość. Inną odmianę, którą polecamy do uprawy w słabszych kwaterach – informuje Rafał Żmuda z firmy Syngenta.

Abakara F1 – opcja na gorsze stanowiska

Abakara to odmiana do uprawy na słabszych stanowiskach

Cóż czynić, jeśli w gospodarstwie znajdują się też kwatery mniej żyzne? Rozważyć uprawę papryki odmiany Abakara F1. Buduje ona rośliny o silnym systemie korzeniowym, odznaczające się dużym wigorem. Dzięki temu lepiej znosi przejściowe niedogodności czy błędy agrotechniczne. Wydaje owoce o równie atrakcyjnej barwie co Yecla F1. Osiągają one jednak nieco okazalsze średnice, co jest dodatkową zaletą tej odmiany – informuje Rafał Żmuda.

Więcej na filmie

Korzystając ze sposobności jaką stworzył Dzień Otwarty Papryki poprosiłem specjalistę z firmy Syngenta o podzielenie się z czytelnikami portalu www.warzywapolowe.pl szczegółowymi informacjami, faktami i opinią o obu odmianach. Wszak dobór tej właściwej kreacji do warunków panujących w konkretnym gospodarstwie uznać trzeba za jeden z kluczowych czynników determinujących powodzenie w produkcji. Rafał Żmuda chętnie na to przystał, a jego wypowiedź zarejestrowałem w formie krótkiego filmu do obejrzenia którego serdecznie zapraszam: