4 października przedstawiciele mediów związani z rolnictwem i ogrodnictwem zostali zaproszenie przez firmę Bayer na polowe spotkanie, podczas którego omówiono dotychczasowe osiągnięcia firmy w zakresie możliwości ochrony upraw przed chorobami i szkodnikami oraz nowościami w zakresie nowych odmian. Przedstawiciele firmy Bayer prezentowali nowości w ofercie kukurydzy odmiany DEKALB oraz kompleksową ofertę w segmencie warzyw.

Warzywnicza Stacja Doświadczalna w sezonie 2022

Warzywnicza część spotkania odbyła się w Bedlnie, gdzie zlokalizowana jest Warzywnicza Stacja Doświadczalna (WSD) firmy Bayer. W tym roku prowadzona jest pod pieczą Henryka Rojka, Grzegorza Barlaka przy wsparciu Radosława Suchorzewskiego oraz przedstawicieli marki Seminis – Mariusza Kąkola i Piotra Dutkowskiego. Jak przypomniał Henryk Rojek, działalność firmy Bayer w tej lokalizacji prowadzona jest od 8 lat na powierzchni 3 ha. Gleba w tej lokalizacji jest lekka i przepuszczalna, dlatego jakakolwiek produkcja warzyw nie byłaby możliwa bez nawadniania. Do niedawana prowadzono je przy użyciu deszczowni, ale już w tym roku cała powierzchnia jest nawaniana w sposób kroplowy, co daje wymierne efekty. Partnerem w nawożeniu pozostaje tu firma Yara Poland, zwłaszcza w zakresie fertygacji. Szczególnie na lekkich glebach stosowanie tej metody nawożenia jest bardzo efektowne, ponieważ pozwala dostarczyć niewielkie dawki nawozów ale w równomiernych odstępach czasu.  W tym roku co prawda mieliśmy w tej lokalizacji dość dobre opady deszczu, bowiem do tej pory spadło tu 500 mm. W lipcu spadło ogółem 180 mm deszczu, ale w ciągu jednego dnia aż 90 mm, z czego duża część wody nie mogłaby być wykorzystana przez rośliny. W bieżącym sezonie nawadnianie było kluczowe w okresie wschodów warzyw i dzięki nawadnianiu kropelkowemu uzyskaliśmy tu dobrą obsadę dla większości gatunków – mówił przedstawiciel firmy Bayer. W WSD prowadzone są doświadczenia rejestracyjne, ale też doświadczenia pokazowe i odmianowe. W tym roku oceniano tu 10 odmian cebuli i tyle samo odmian marchwi. Obsiewy wykonano z kukurydzy, co zarazem stanowi ochronę przed wiatrem.

Ochrona kompleksowa

Radosław Suchorzewski przedstawił jak w tym roku prowadzono ochronę marchii przed chorobami i szkodnikami. Patrząc na kondycję marchwi w dniu spadkami i intensywnie zieloną zdrową nać – widać że prowadzony tu program był skuteczny.

Ochronę marchwi przed chwastami oparto na dość uniwersalnym herbicydzie – Bandur, który uzupełniono produktem Sencor. Dało to dobry efekt w zakresie ograniczenia zachwaszczenia. Ten drugi herbicyd jest tu szczególnie wskazany w sytuacji występowania na danym stanowisku starca zwyczajnego. Jest on skutecznie zwalczany właśnie przez Sencor.

Ochronę przed chorobami – antraknozą i mączniakiem prawdziwym – prowadzono w oparciu o takie produkty jak Zato 50 WG (2 zabiegi) i Luna Experience (2 zabiegi) dopełniając ochronę przed chorobami biofungicydem Serendae ASO (6 zabiegów). Cała kolekcja odmian chroniona była w taki sama sposób. Mamy tu zatem możliwość oceny jak poszczególne odmiany reagują na dany program ochrony i które mogą wymagać większej uwagi pod względem zwalczania niektórych patogenów – mówił Radosław Suchorzewski. Sporym problemem w tym roku była bawełnica topolowa-marchwiana, która nie zwalczona w odpowiednim momencie pokazuje się dopiero w okresie zbioru korzeni. Szkodnik ten skutecznie jest zwalczany przez insektycyd Movento. Ma on działanie dwusystemiczne, a więc z liści transportowany jest do korzeni co pozwala skutecznie zwalczać tego szkodnika, który swoje życie i żerowanie prowadzi pod powierzchnią gleby – mówił specjalista z firmy Bayer.   

Odmiany cebuli i marchwi coraz ciekawsze

Piotr Dutkowski scharakteryzował odmiany marchwi które rosły na kolekcji w Bedlnie, zwracając szczególną uwagę na standardy w produkcji czy odmiany w typie nantejskim. Carlano F1 to odmiana o okresie wegetacji 130 dni, korzeń osiąga długość 19-22 cm i średnicę 2,5–3,5 cm. Nowością na rynku jest natomiast Caribou F1 o okresie wegetacji 120-130 dni, gładkim cylindrycznym korzeniu o długości 19-21 cm i średnicy 2,5-3,5 cm.

Piotr Dutkowski scharakteryzował odmiany marchwi marki Seminis

Mariusz Kąkol omówił z kolei odmiany cebuli. Poza standardami pod obieranie, jak SV4774NW F1 oraz do długiego przechowywania SV3557ND F1, zwracał uwagę na dwie mocne odmiany. Pierwsza z nich to Rockito F1 to twarda niczym skała średnio-późna cebula do długiego przechowywania. Odmiana w typie rijnsburger potwierdza co roku swoją doskonałą jakość łuski oraz wysoką twardość, dzięki której można ją przechowywać na wysokich pryzmach do czerwca następnego roku. Druga nowość to cebula w typie amerykańskim, czyli odmiana Saddleback F1. To mieszaniec, który łączy w sobie dwie ważne cechy: wczesność, która pozwala na szybką sprzedaż gotowego produktu już w sierpniu oraz bardzo dobrej jakości łuska handlowa, dzięki której możliwe jest krótkie przechowanie.

Mariusz Kąkol zaprezentował flagowe odmiany cebuli od Seminis

Więcej o odmianach marchwi i cebuli napiszmy w kolejnej odsłonie ze spotkania w Bedlnie. Napiszemy również o odmianach kukurydzy marki DEKALB, trendach w uprawie tego gatunku i możliwościach ograniczenia niektórych kosztów produkcji.

c.d.n.