Można było porozmawiać z ekspertami z Syngenta



Niezwykle liczną kolekcję ponad 150 odmian warzyw, można było obejrzeć 20 września, w miejscowości Orły koło Ożarowa Mazowieckiego. Właśnie tutaj odbywały centralny dzień działu warzyw Syngenta, spotkanie dla producentów zainteresowanych profesjonalną uprawa warzyw. Wzięło w nim udział przeszło 400 uczestników, przybyłych tu z różnych regionów Polski.

Nie tylko odmiany

Tomasz Górski, dyrektor działu warzyw w firmie Syngenta
Tomasz Górski, dyrektor działu warzyw w firmie Syngenta

Na polach Wojciecha Witkowskiego w miejscowości Orły koło Ożarowa Mazowieckiego, od kilku miesięcy trwały przygotowania do Centralnego dnia warzyw, który miał miejsce 20 września. Takie spotkania są na pewno doskonałą okazją do porównania w jednym miejscu, w tych samych warunkach uprawy wielu odmian. To daje możliwość wybrania tych, które będą najlepiej dopasowane do warunków danego gospodarstwa – podkreślał Tomasz Górski, Szef Działu Warzyw Syngenta. Oprócz 150 odmian warzyw gruntowych na poletkach o powierzchni całkowitej 1,5 ha, można było zapoznać się z rozwiązaniami Syngenta w zakresie ochrony roślin z wykorzystaniem takich produktów jak Amistar 250 SC, Amistar Opti 480 SC, Ridomil Gold MZ 67,8 WG MZ Pepite, Switch 62,5 WG czy wreszcie najnowszy produkt Scorpion 325 SC.

Współorganizatorami spotkania były firmy Compo, Grupa Producentów Rozsad warzyw Krasoń oraz New Holland. Przygotowaniem poletek przez kilka ostatnich miesięcy zajmowała się firma SGS.

W trakcie rozmów z ekpertami Syngeta
W trakcie rozmów z ekpertami Syngeta

Nawożenie na poletkach pokazowych prowadzono w oparciu o produkty i zalecenia rekomendowane przez firmę COMPO Expert, czyli doglebowo i pogłównie nawozy bezchlorkowe Blaukorn i NovaTec, stasowane w różnych dawkach do 1 t/ha. Oprócz tego prowadzono kompleksowy program nawożenia dolistnego w oparciu o takie produkty jak seria: Basfoliar SP (20-20-20) (13-40-13) (7-12-40), kilkakrotnie stosowany był Basfoliar Aktiv (zawiera on mikro i makroelementy, aminokwasy i fosforyn potasu), Basfoliar Combi-Stipp będący źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. Dodatkowo kapusty, kalafiory i brokuły zasilano dolistnie Basfoliarem Flo Mn z wysoką zawartością manganu (500 mg Mn/l). Mangan jest bowiem niezbędnym dla roślin kapustnych mikroelementem pokarmowym.

 

Przedstawiciel firmy Compo obecni na spotkaniu
Przedstawiciel firmy Compo obecni na spotkaniu

Bogaty asortyment kapust

Jak zawsze bogata była kolekcja odmian kapusty, przy której Władysław Tokarczyk zwracał uwagę na odmiany które szczególnie sprawdziły się w tym sezonie. Taką odmianą o stosunkowo krótkim okresie wegetacji (85 dni) jest Flexton F1, dająca dobry plon nawet w tak trudnych warunkach uprawy, jak w tym sezonie. Odmian tworząca główki o masie do 7 kg, nadaje się na świeży rynek i do kwaszenia. Odmiany Kilaherb F1 i Ramkila F1 pokazały w tym roku swą wartość, dzięki mocnemu systemowi korzeniowemu dobrze sobie poradziły w warunkach deficytu wody, jak też stanowiskach zagrożonych kiłą kapusty. Elastor F1, to jak sam nazwa wskazuje, odmian elastyczna zarówno pod względem uprawy (może pozostawać w polu nie tracąc wartości handlowej), jak również doskonale nadaje się na świeży rynek, kwaszenia i przechowywania. Agresor F1 to odmian przystosowana do uprawy na gorszych stanowiskach również bardzo dobrze sprawdziła się w tym sezonie, zapewniając dobry plon główek do kwaszenia lub sprzedaży na świeżym rynku. Novoton F1 i Liberator F1 to także odmiany, które nie zawiodły producentów w tym sezonie, tworzyły bez problemu główki o masie dochodzącej do 5 kg, stanowiąc doskonały surowiec do kwaszenia. Zenon F1 ciągle pozostaje odmianą do przechowywania i sprzedaży na świeżym rynku. Uzupełnieniem dla tej odmiany jest Zielonor F1, kapusta która po kilku miesiącach przechowywania pozwala uzyskać bardzo dobrej jakości produkt. Prodikos F1 to także odmian do bardzo długiego przechowywania tworząca główki do 4 kg. Najnowsza propozycją kapusty do bardzo długiego przechowywania jest z kolei Storidor F1, która ma już być dostępna w komercyjnej sprzedaży. Na uwagę zwracało niezwykłe wyrównanie główek u tej odmiany.

IMG_1006
Kolekcja kapust prezentowanych na spotkaniu

Uniwersalne kalafiory i brokuły

Rafał Żmuda pokazuje odmianę kalafiora Gohan F1 – sprawdzoną w tym trudnym sezonie
Rafał Żmuda pokazuje odmianę kalafiora Gohan F1 – sprawdzoną w tym trudnym sezonie

Oczywiście w kolekcji odmian warzyw nie mogło zabraknąć kalafiorów i brokułów. W gronie tych ostatnich Rafał Żmuda zwracał uwagę na odmianę brokuła wieloróżyczkowego Monflor F1. Odmian ta może być zbierana mechanicznie, gdyż jednym cięciem uzyskuje się pojedyncze różyczki które nadają się do przemysłu. Pojedyncze różyczki są bardzo wyrównane i jednolicie wybarwione, bez jasnych przebarwień na obrzeżach, z czym jest niestety problem przy niektórych tradycyjnych odmianach brokuła. Od pewnego czasu projekt związany z uprawą tego brokułów rozwijany jest przez Syngenta pod nazwa EasyBroq. Wśród nowych odmian brokuła Rafał Żmuda zwracał uwagę na odmianę Monrello F1, wyróżniającą się wysokim plonem handlowym. Dziś otrzymałem od producenta informację, że na jedną skrzynkę gotowej różyczki potrzebne jest 16 szt. róż odmiany Monrello, podczas gdy w przypadku innych odmian potrzebne było 23-24 róże. To wskazuje jak duży jest potencjał odmiany Monrelllo – podkreślał Rafał Żmuda. Ładnie prezentujące się róże tej odmiany, z powodzeniem mogą być kierowane do sprzedaży na świeżym rynku. Zupełnie nową odmiana ma być z kolei odmian prezentowana pod numerem SGD93200, testowana w tym roku na polach produkcyjnych. Odmian ta ma być polecana do uprawy w okresie lata, jest bowiem tolerancyjna na trudne warunki uprawy.

Monflor – brokuł wieloróżyczkowy do zbioru mechanicznego
Monflor – brokuł wieloróżyczkowy do zbioru mechanicznego

Wśród kalafiorów, które w tym roku bardzo się sprawdziły jest Gohan F1. Odmiana cechująca się silnym system korzeniowym i dużym wigorem, dobrze zniosła trudne warunki uprawy, dając zadowalającej jakości plon. Ważna cechą tej odmiany jest bardzo dobre okrycie róż liśćmi, ale liście osłaniające nie przylegają bezpośrednio do róż, dzięki czemu nie ma ryzyka zagniwania róż. Nową propozycją kalafiora ma być odmiana pokazywana pod numerem SGC3062, która dobrze toleruje wysokie temperatury i ma być polecana do uprawy w okresie lata. Rafał Żmuda przypomniał tez o odmianie Clapton F1 odpornej na kiłę kapusty. Oprócz tej cechy, Clapton F1 tworzy wysokiej jakości róże i daje dobrej jakości surowiec. Odmiana ta może być z powadzeniem uprawiana w różnych terminach na zbiór letni lub jesienny.

Więcej zdjęć w Galerii