Odbywające się w tym roku już XVII Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe (12-13 września) w Gołuchowie, to ważne wydarzenie dla wszystkich ogrodników. Tym bardziej, że właśnie wtedy, ogłaszane są wyniki konkursu o tytuł Wzorowego Ogrodnika. Jest on przyznawany m.in. w kategorii warzywnictwo gruntowe.

Wyniki konkursu o tytuł Wzorowego Ogrodnika jak zawsze ogłoszono podczas uroczystej Gali w scenerii Zamku Czartoryskich w Gołuchowie. O tytuł ten ubiegało się wiele gospodarstw z całego kraju, w 5 kategoriach: warzywnictwo pod osłonami, warzywnictwo polowe, rośliny ozdobne pod osłonami, szkółkarstwo roślin ozdobnych, sadownictwo oraz kategoria specjalna. Jak podkreślał prof. dr hab. Andrzej Komosa wybór był trudny, bowiem wszystkie zgłoszone gospodarstwa wyróżniały się czymś nadzwyczajnym i zasługiwały na wyróżnienie. Ostatecznie spośród zgłoszeń wybrano tych najlepszych – Wzorowych Ogrodników. Dodatkowo od tego roku produkty z gospodarstw Wzorowych Ogrodników, mogą być znakowane symbolem poświadczającym to wyróżnienie – poinformował Stanisław Zabarski, dyrektor Dni Ogrodnika.

Stanisław Zabarski, dyrektor Dni Ogrodnika
Stanisław Zabarski, dyrektor Dni Ogrodnika
 Uroczysta Gala odbywała się w scenerii zamku Czartoryskich w Gołuchowie
Uroczysta Gala odbywała się w scenerii zamku Czartoryskich w Gołuchowie

W gronie 5 nominowanych najlepszych ogrodników do tytułu Wzorowego Ogrodnika w kategorii Warzywnictwo Gruntowe znaleźli się:

Justyna i Tomasz Grzebalski – Maciejowice, powiat Garwolin, woj. mazowieckie

Sabina i Marek Michalak – Ociąż, powiat ostrowski, woj. wielkopolskie

Urszula i Piotr Osik – Wola Skromowska, powiat lubartowski, woj. lubelskie

Krzysztof Wanga i Jarosław Wanga – Nędzerzew, powiat kaliski, woj. wielkopolskie

Sylwia i Zdzisław Wawrzyńczyk – Nowe Miasteczko, powiat Nowa Sól, woj. lubuskie

Ogrodnicy nominowani do tytułu Wzorowego Ogrodnika w kategorii Warzywnictwo Gruntowe
Ogrodnicy nominowani do tytułu Wzorowego Ogrodnika w kategorii Warzywnictwo Gruntowe
Krzysztof Wanga z duma odebrał statuetkę Wzorowego Ogrodnika
Krzysztof Wanga z duma odebrał statuetkę Wzorowego Ogrodnika

Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Komosy miało trudny wybór, ale ostatecznie tytuł Wzorowego Ogrodnika przyznało gospodarstwu Krzysztofa i Jarosława Wangów, którzy od kilku lat specjalizują się w produkcji warzyw z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii.

Całkowita powierzchnia gospodarstwa braci Wangów to 50 ha, z czego na 10 ha uzyskuje się 2 plony w ciągu roku. Głównym gatunkiem w uprawie jest marchew (17 ha), uprawia się ziemniaki wczesne (9 ha), kapustę białą i czerwoną (6 ha), buraki czerwone (7 ha), seler (5 ha), cebulę (8 ha), kapustę pekińską (2 ha), pietruszkę (2 ha). Od ponad 20 lat na polach stosowane jest nawadnianie za pomocą deszczowni. W gospodarstwie pracują 3 deszczownie z nowoczesnym systemem sterującym.

Do siewu i sadzenia wykorzystywane są maszyny precyzyjne: punktowy siewnik pneumatyczny i czterorzędową sadzarkę karuzelową. Ponadto jest wiele maszyn wspomagających uprawę i zbiór warzyw, a także urządzeń, które ułatwiają pracę przy myciu, sortowaniu i pakowaniu warzyw pozwalające na ograniczenie pracy ludzkiej i zmniejszenie ilości pracowników, jak również na skrócenie czasu przygotowania produktów do sprzedaży.

Przy linii pakowania warzyw mytych, oraz przy czyszczeniu kapusty wykorzystuje się powietrze. Jako jedni z niewielu w Polsce posiadają linię obierania kapusty głowiastej przy pomocy strumienia powietrza. Rozwiązanie to znacznie przyśpiesza pracę z przygotowaniem kapusty do sprzedaży. Każdy produkt przygotowany do sprzedaży jest etykietowany. Na etykiecie umieszczone są dane producenta z jego logo, gatunek, odmiana, kaliber, waga oraz informacje o przeznaczeniu produktu, wartości odżywczej i zdrowotności.

Nawożenie mineralne i organiczne prowadzone jest zgodne z zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej i zasadą, że „więcej wiedzy na hektar to mniej nawozów na hektar” – podkreślał prof. A. Komosa. W okresach gdy stosowane jest nawadnianie, często praktykuje się dolistne nawożenie azotem, który to pierwiastek lepiej jest wtedy wykorzystany przez rośliny.

W gospodarstwie dba się dobrą strukturę gleby, poprzez nawożenie organiczne i płodozmian. Stosuje się obornik słomiasty, nawozy zielone-łubin, gorczyca, żyto, chronią glebę przed erozją, płodozmiany warzyw ze zbożami – od paru lat stosują zamianę pól z sąsiadami, którzy na ich polach uprawiają zboże.

O osiągnięciach najlepiej świadczą plony uzyskiwane w gospodarstwie braci Wangów: w przypadku marchwi – 80 t/ha, ziemniaków wczesnych 20-50 t/ha, kapusty głowiastej białej – 100 t/ha i czerwonej 60-70 t/ha, buraków czerwonych – 40 t/ha, selerów zbiera się 55 t/ha, a cebuli około 50 t/ha

Cała produkcja sprzedawana jest na rynku krajowym w opakowaniach siatkowych lub foliowych o wadze 1 – 20 kg. Głównym odbiorcą warzyw z gospodarstwa braci Wangów jest sieć marketów Kaufland – bardzo wymagający odbiorca, który sprawdza pozostałości pestycydów oraz zawartość azotanów, nawet poza wiedzą producenta. Nigdy do tej pory nie stwierdzono przekroczenia obowiązujących w tym zakresie norm.

Od 2011 r. Krzysztof i Jarosław Wanga są członkami Grupy Producentów Warzyw „Wanga” Sp. z o.o. Gospodarstwo od 4 lat posiada certyfikat Global G.A.P. Prowadzone są w nim liczne doświadczenia – do tej pory zrealizowano badania do 2 prac magisterskich i 2 doktorskich. Krzysztof Wanga wraz z żoną Joanną są doktorami w dziedzinie warzywnictwa. Efektem wykonanych doświadczeń są publikacje popularno-naukowe i naukowe, autorstwa między innymi Krzysztofa Wangi. Aleksandra, żona Jarosława Wangi, swoją wiedzę ekonomiczną wykorzystuje na co dzień w prowadzeniu gospodarstwie.

 

Gratulujemy laureatom tegorocznego tytułu Wzorowy Ogrodnik i życzymy dalszych sukcesów w realizowanej działalności!