Karpex F1



Pepper Show – pod takim hasłem 15 sierpnia w miejscowości Gruszów firmy Monsanto Polska, Centrum Ogrodnicze Polger, Tradecorp oraz Agrarius zorganizowały spotkanie dla producentów papryki. Na plantacji Janusza Chmielarskiego zaprezentowano nowe odmiany tego warzywa do uprawy w tunelach lub w polu, rośliny na tej plantacji sadzono 24 kwietnia, a zbiory owoców rozpoczęto już 8 czerwca.

Na temat odmian mowil M. Piechota
Na temat odmian mówił M. Piechota

Charakterystykę odmian przedstawił Marcin Piechota z firmy Monsanto, specjalista ds. doświadczeń odmianowych. Szczególną uwagę zwracał na odmiany o wydłużonych, stożkowych owocach, typu Kapia, nadające się do uprawy w polu lub w tunelach foliowych. Pokazano m.in. paprykę Kaptur F1. Jak mówił M. Piechota, jej rośliny są dosyć wysokie dlatego jeśli ma być uprawiana w tunelach powinny to być wysokie obiekty, bardzo dobrze radzi sobie również w warunkach polowych. Jest to papryka bardzo wczesna i plenna, pod względem plonu przewyższa nawet tradycyjnie uprawiane w Polsce odmiany typu blok. Jej owoce osiągają duże rozmiary (mają ok. 20 cm długości) i grube ok. 7-8-milimetrowe ścianki. Ze względu na słodki smak i dużą zawartość suchej masy odmiana ta bardzo dobrze nadaje się na zaopatrzenie zakładów przetwórczych. Taka papryka jest także ceniona na rynku warzyw świeżych – według informacji przekazanych przez M. Piechotę osiąga wyższe ceny niż papryka typu blok. Podkreślał on również, że papryka Kaptur F1 w trudnych warunkach tegorocznej uprawy nie zareagowała negatywnie na zimne noce – jakie wystąpiły w czerwcu i lipcu. Podczas gdy wiele odmian w takich warunkach tworzyło spłaszczone owoce.

Janusz Chmielarski - wlasciciel plantacji i Tadeusz Kwiatek - prezes firmy Polger
Janusz Chmielarski – właściciel plantacji i Tadeusz Kwiatek – prezes firmy Polger

Nieco mniejsze owoce ma odmiana Ariadni F1 (14–17 cm długości), od poprzedniej papryki różni się również jasnozielono-kremową barwą w stanie dojrzałości zbiorczej (podczas gdy owoce odmiany Kaptur F1 są początkowo ciemnozielone), później wybarwia się na kolor czerwony. Ariadni F1 ma bardzo grubą ściankę owoców, osiąga ona nawet 10 mm. Z tego względu owoce są ciężkie, mogą osiągać do ok. 300 g. Odmiana jest plenna, związuje bardzo dużo owoców, nie mają one tendencji do zakleszczania się. Polecana jest do uprawy w polu lub w tunelach (niskich lub wysokich).

Pod numerem SV0102PP F1 pokazano kolejną paprykę o stożkowych owocach przebarwiających się z koloru jasnozielonego na czerwony. Odmiana ta podobnie jak poprzednia nadaje się do uprawy w polu lub tunelach – także niskich (jej rośliny osiągają ok 70-80 cm).

Podczas spotkania w Gruszowie podkreślano, że za wyjątkiem papryki Karpex F1, która nie będzie wprowadzana na rynek, omawiane odmiany bardzo dobrze sprawdziły się w trudnych warunkach tegorocznej uprawy (czerwiec i początek lipca były zimne, później rozpoczęły się upały, bardzo utrudniające pracę w tunelach, przez większą część wegetacji było sucho).