W dniu 25 sierpnia w gospodarstwie państwa Beaty i Rafała Kaniewskich w Piołunowie w Gminie Radziejów odbył się Piknik z Kukurydzą Cukrową. To wydarzenie, którego głównym organizatorem była firma Syngenta. W imprezie uczestniczyły też inne firmy, jak Grupa Azoty czy Valagro. Przybyli na nią także przedstawiciele świata nauki związani od lat z uprawą kukurydzy.

Szeroki wachlarz odmian

Na temat odmian kukurydzy cukrowej zgormadzonej w kolekcji na polu u państwa Kaniewskich mówił Zbigniew Chuchnowski. Reprezentant Syngenty otworzył i prowadził czwartkowe spotkanie. Omawianie poszczególnych kreacji, z których część dedykowana była uprawie na świeży rynek, a część do przetwórstwa, odbyło się przy kwaterach pokazowych. Tam każdy mógł obejrzeć rośliny, kolby a także zdegustować plon.

Piknik z Kukurydzą Cukrową przyciągnął plantatorów i przedstawicieli firm przetwórczych. Zaprezentowane odmiany kukurydzy cukrowej prezentowały się nieźle jak na warunki w których przyszło im rosnąć w bieżącym sezonie. Choć spotkanie odbyło się bezpośrednio po ulewnym deszczu, to jednak przez długi okresy wegetacji rośliny musiały radzić sobie w warunkach niedostatku naturalnych opadów. Sytuację ratowało deszczowanie plantacji. Uczestnicy zgodzili się jednak, że aktualna pogoda, a więc dość częste i obfite deszcze i letnie ciepło to okoliczności sprzyjające produkcji dobrej jakości kolb.

Więcej szczegółowych informacji o najlepszych odmianach kukurydzy cukrowej, ich ochronie i nawożeniu przeczytacie w kolejnych częściach relacji z „Pikniku z Kukurydzą Cukrową”.