Na ich temat w trakcie spotkania w Woli Gosławskiej mówił przedstawiciel firmy Fleischmann, Hubert Eichinger. Firma ta od 40 lat zaopatruje plantatorów w tego typu rozwiązania sprzętowe. W latach 80-tych przedsiębiorstwo zaczęło produkować samoloty do zbioru, potem ofertę uzupełniły maszyny sortujące, a obecnie są w niej także maszyny formujące i ściółkujące zagony oraz siewniki.
Formowanie i obsiewanie zagonów
We wstępie prelegent zaznaczył, że ważne dla powodzenia produkcji jest właściwe uformowanie zagonu. To sprawia, że rośliny lepiej rosną. Zagony maszynami Fleischmann formowane są dyskami, a na nie rozkładana jest folia. Fleischmann oferuje także siewniki pneumatyczne jedno- i trójrzędowe. Można wysiewać nimi od 1 do 3 nasion co 33 cm. Urządzenie zasilane jest przez WOM.
Samoloty do zbioru ogórków
Najczęściej wykonywane produkty tej kategorii to standardowe modele na 24 zbieraczy. Samolot jest umiejscowiony bezpośrednio na ciągniku, co zwiększa uciąg poprzez lepszą dystrybucję masy na kołach. Traktor może więc ciągnąć duże przyczepy nawet w warunkach mokrej, deszczowej pogody. Co ważne, dla takich maszyn wystarczające są traktory o mocy już od 80 KM. Używanie samolotów nie tylko zwiększa wydajność pracy, ale również podnosi produktywność plantacji – rośliny nie są uszkadzane przez nadepnięcia zbieraczy. Osłony pozwalają na prowadzenia zbiorów zarówno w warunkach upalnej jak i deszczowej pogody. Owoce transportowane są systemem przenośników, który dostarcza je na przyczepę. W zależności od zapotrzebowania firma może skonstruować mniejsze modele.
Stacje sortowanicze
Fleischmann produkuje też sortowniki do ogórków. Mogą one być rozmaicie konfigurowane. Niektóre wersje wyposażone są w automatyczne przenośniki skrzyniopalet, gdy osiągną one ustaloną masę. Można też je wyposażyć w drukarki do etykiet, które pracownik nakleja na skrzyniopalety. Ilość klas jakościowych może dochodzić do 14, jeśli takie jest zapotrzebowanie. Mogą też być konfigurowane tak, by sortowały od 300 do 5 sztuk ogórków na 1 kg. Firma produkuje też tzw. bunkry. Są skonstruowane w taki sposób, żeby do sortownika dochodziła taka sama ilość ogórków. Szybkość podawania towaru jest regulowalna.