W specyfikę polskiej branży ogrodniczej od lat już wpisuje się współzawodnictwo o to, kto w danym sezonie wyprodukuje najwcześniej określone warzywa. Dotyczy to także kapustnych. I wcale też to nie dziwi. Plantator, który wchodzi na rynek wcześniej może zazwyczaj liczyć na uznanie na rynku producentów i odbiorców no i oczywiście pierwszą gratyfikację. Obecny sezon sprzyja generalnie uprawom kapusty i kalafiorów w tunelach, oraz ich wczesności. W okolicach Igołomii, Wawrzeńczyc, Tropiszowa, Wronina  pierwsze główki osiągają już rozmiar pozwalający na ich sprzedaż. Z kolei kalafiory na rynku hurtowym w tym sezonie pokażą się za kilkanaście dni.

Specyfika upraw warzyw pod Krakowem

Z jednej strony warunki mikroklimatyczne i glebowe, z drugiej zaś wypracowana przed laty i sprawdzona technologia – wszystko to sprzyja wczesnej produkcji warzyw pod Krakowem. Okolice Igołomii, Tropiszowa, czy Wawrzeńczyc wiosną przemieniają się nie do poznania. Wyrastają tu tysiące charakterystycznych tuneli, zwanych  z uwagi na rozmiar i powierzchnię „szóstkami i ósemkami”. Ich charakterystyka, a więc szybkie nagrzewanie się, relatywnie dobra izolacyjność, pozwalają na uprawę bardzo wczesnych odmian warzyw kapustnych. Siewy nasion warzyw kapustnych prowadzi się tu najczęściej w początku stycznia, lecz jest grupa plantatorów, która decyduje się na ten krok jeszcze w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Wysadzanie rozsady zaczyna się zaś ok. 20 lutego, co dotyczy zarówno kapusty, kalarepy jak i kalafiorów. Najczęściej rozsady produkuje się w tacach 54 otworowych – charakteryzuje specyfikę produkcji wczesnej kapusty i kalafiorów pod Krakowem Małopolanin Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta.

Typowe Igołomskie tunele do produkcji wczesnych warzyw

Sezon wcześniejszy niż zwykle

Do Kompleksu Handlowego Rybitwy co roku najwcześniejsze partie lokalnego towaru dostarczane są 20-25 kwietnia.  Następnie, towar ten wprowadzany jest do sieci sprzedaży przez rozliczne firmy  zwane w producenckim śiecie  skupami. Obecny sezon wydaje się być nieco wcześniejszy. Wiosna nie była szczególnie ciepła, słoneczna. Dokuczliwe były dwie fale wietrznej pogody, które stały się dodatkowym wyzwaniem dla upraw w tunelach.  Generalnie jednak sezon mimo uciążliwości powodowanych przez wiatr dość korzystna. Dzięki temu już w Niedzielę Palmową na Rybitwy pokazała się najwcześniejsza kapusta odmian z Syngenty. Transakcje zawierano w cenie 4 zł/szt. Handel ten oczywiście odbywał się na niewielką skalę. Raz, że towaru tego było póki co niewiele, a dwa – kupcy byli bardzo zaskoczeni że aż tak wcześnie dostępna jest polska tegoroczna kapusta – relacjonuje W. Tokarczyk. Sygnał do importerów został jednak wysłany i jest jasny: mamy już swój towar i tego naszego produktu pragną konsumenci. Nie ma więc sensu dalsze sprowadzanie kapusty z Macedonii, czy innych krajów. Od teraz handlujemy polską kapustą!

Jakie odmiany kapusty pozwoliły na tak wczesne zbiory?

W gospodarstwie Stanisława i Kamila Sobczyków z Szarbii lessowe kwatery charakteryzują się dość silnym pofałdowaniem terenu. W takich warunkach kapusta odmiany Mirror F1 wysadzana 20 lutego w dniu 15 kwietnia 2019 roku osiągnęła rozmiar 1,00 – 1,15 kg. To pozwala na jej sprzedaż na rynku hurtowym. Stanisław Sobczyk w ubiegłych sezonach część swej produkcji dostarczał także na rynek w Broniszach. W domu państwa Sobczyków w minioną niedzielę na stole zagościła już kapusta i wszyscy domownicy stwierdził, że obiad był wspaniały. Większych dostaw na rynki hurtowe można spodziewać się w czwartek – piątek. W związku z tym warzywny rarytas dostępny będzie na Wielkanoc dla szerszej grupy konsumentów. Na krakowskim targowisku poza Sobczykami kapustę wkrótce będzie dostarczać kilkunastu innych plantatorów. Z odmian z naszej firmy można znaleźć poza Mirror F1 takie odmiany jak sprawdzony już Veronor F1, czy bardzo obiecujące nowości: Rosberg F1 i Lauda F1. Deklaracje przedświątecznych dostaw słyszałem od pana Ryszarda Tomczyka z powiatu krakowskiego czy pana Ciastonia z Wawrzeńczyc. – informuje W. Tokarczyk.

Dobrze zapowiadają się wczesne kalafiory

W gronie kalafiorów wizyta w podkrakowskich gospodarstwach wykazała zaawansowany stopień wzrostu roślin odmian Solistar F1 i Speedstar F1. Pierwszych dostaw tego towaru na hurtowe rynki można spodziewać się na przełomie  kwietnia i maja. W trakcie weekendu majowego i tuż po nim ilości wczesnych kapustnych powinny być już dość znaczne. Pierwsza z odmian ma okres wegetacji wynoszący 54-59 dni a druga nawet krótszy, bo 52-56 dni. Przebieg pogody sprzyjał wzrostowi kalafiorów w tunelach typu igołomskiego, więc zarówno rozmiar jak i jakość zapowiadają się bardzo dobrze.