Podsumowanie nawożenia pomidora gruntowego w 2018 roku

Fot. 8. Krótko przed zbiorami został zastosowany Kalisol w stężeniu 0,4% co wyrównało wybarwienie owoców



Koniec roku to dobry czas na podsumowanie rozważań dotyczących nawożenia plantacji pomidora polowego, gdzie zalecenia podawania składników pokarmowych ustalane są przez doradców zewnętrznych. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i teraz zostanie zaprezentowane kilka słów podsumowania wraz z wieloma cennymi informacjami o odżywianiu pomidorów polowych.

Rok 2018 był bardzo ciepły, od początku wiosny panowały wysokie temperatury zarówno w dzień jak i w nocy, odnotowano niedostatek opadów, niską wilgotność powietrza i niewysoką względną wilgotność gleby. Mimo tych niedogodności, warunki pogodowe odpowiadały wymaganiom pomidora polowego. Przykładowo przedstawiono jedno w wielu gospodarstw, w którym doradza firma Yara. Jej doradca Sebastian Przedzienkowski podkreśla, iż na podstawie wyników analizy składu chemicznego gleby wykonanej w Wielkiej Brytanii, zastosowano takie nawozy jak: wapno granulowane, YaraMila Complex, siarczan potasu oraz saletrę wapniową Tropicote.

Fot. 1. W bieżącym sezonie dobrze sprawdziło się nawadnianie kroplowe plantacji

Do nawożenia używano ponadto instalacji z nawadnianiem kroplowym (fot. 1). Potrzeby irygacji kontrolowano za pomocą tensjometru (fot. 2). Przy takiej pogodzie przesuszenie gleby mogło doprowadzić do jej nieodwracalnego zaskorupienia i negatywnie odbić się na wysokości plonu, a także na jego jakości, pośrednio przyczyniając się do wystąpienia suchej zgnilizny wierzchołkowej (fot. 3). To zaburzenie fizjologiczne często występowało głównie na pierwszych owocach zwłaszcza tam, gdzie rolnicy nie radzili sobie z systematycznym nawadnianiem. Na opisywanej plantacji 2 i 3 tygodnie po posadzeniu rozsady podano Kristalon Żółty (3 kg/ha), a w 5. tygodniu po posadzeniu Brassitrel Pro (3 l/ha). Zabieg wykonano w połączeniu z fungicydem na krótko przed kwitnieniem. Warto przypomnieć, że mieszalność produktów YaraVita ze środkami ochrony roślin można sprawdzić na stronie http://www.tankmix.com (jest tam również dostępna wersja polskojęzyczna).

W okresie po kwitnieniu i w trakcie wzrostu owoców, przy ciągłej kontroli wilgotności gleby, systematycznie podawano Calcinit (fot. 4) standardowo w dawce od 5 do 8 kg/ha uważając, aby nie przekracza stężenia 1%. Należy pamiętać, że rośliny efektywniej wykorzystują składniki pokarmowe podawane w mniejszych dawkach, ale częściej. Z każdym zabiegiem wzrasta zwilżenie liści roślin, a przez to zwiększa się ryzyko infekcji chorobami. W tym roku często można było zaobserwować fioletowozieloną barwę liści (fot. 5), mylnie kojarzoną z objawami niedoboru składników odżywczych. Tego rodzaju zaburzenia były efektem silnego wiatru, poodwracanych blaszek liściowych, dodatkowo nienaturalnie poskręcanych w obronie przed nadmierną transpiracją. Poza tym był to również wpływ silnego nasłonecznienia, co zresztą widoczne było również na wielu innych uprawach np. ogórka polowego, gdzie obserwowano właśnie taki charakterystyczny kolor liści. Na około 4-5 tyg. przed zbiorami został zastosowany preparat krzemowy Actisil (1 l/ha). Taki schemat i podejście do nawożenia dało efekty w postaci wysokiego plonu. Calcinit i Actisil przyczyniły się do wzmocnienia tkanek okrywających liści, ograniczenia wpływu warunków stresowych, zwiększenia tolerancji wobec chorób fizjologicznych oraz uzyskanie trwałych, dobrze wybarwionych owoców o mocnej skórce (fot. 6 i 7).

Krótko przed zbiorami został zastosowany Kalisol w stężeniu 0,4–0,5% co wyrównało wybarwienie owoców, a jednocześnie przyspieszyło więdnięcie roślin, co przy zbiorze kombajnowym ma bardzo duże znaczenie (fot. 8).

Kompletny program nawożenia pomidora gruntowego jest dostępny na stornie: www.yara.pl

Materiał promocyjny