Pomidory przemysłowe w gruncie – polecane odmiany

Pomidory już prawie gotowe do zbioru

Uprawa pomidorów w gruncie na cele przemysłowe to uprawa bardzo wymagająca. Pomidory pozbawione osłon, wystawione są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz wpływ patogenów. Stawia to przed producentami wyjątkowe wymagania zarówno w kwestii agrotechniki jak i właściwego doboru odmian i rozsady.

Podczas I Konferencji Pomidorowej w Borkach Wielkich zorganizowanej przez spółkę Jamar, poruszono także kwestie doboru odmian. Jak podkreślał Maciej Wita z Jamaru, do celów przetwórczych preferowane są przede wszystkim odmiany twarde i bardzo twarde. Zaproszeni na konferencję specjaliści firm Syngenta i Hazera zaprezentowali swoją ofertę odmianową pomidorów z takim właśnie przeznaczeniem. Z kolei przedstawiciele Grupy Mularski i Grupy Producentów Rozsad Krasoń omówili proces produkcji rozsady i prawidłowego wysadzania sadzonek.

Odmiany z Syngenta 

W ofercie Syngenty jest kilka odmian pomidora polecanych na cele przemysłowe. Są to: Brixtone F1, Miceno F1, Bobcat F1 oraz odmiana malinowa Hapynet F1. 

Miceno F1 to odmiana wczesna, przeznaczona na trudne warunki uprawy. Charakteryzuje sie silnym systemem korzeniowym i dużą odpornością, co zapewnia dobrą zdrowotność roślin aż do końca zbioru. Daje owoce o masie 80-90 g kulisto-wydłużone, równo i intensywnie wybarwiające się. Jednoczesne, równomierne dojrzewanie sprzyja zbiorowi mechanicznemu. Odmiana tolerancyjna na sucha zgniliznę o uniwersalnym zastosowaniu przemysłowym.

Bobcat F1 cechuje się silnym wigorem i wysokim plonowaniem, któremu sprzyja bardzo dobre i skoncentrowane wiązanie kulistych, lekko spłaszczonych owoców oraz ich znaczna masa dochodząca do 250g.  Dobrze radzi sobie na słabszych glebach, ze względu na rozbudowany system korzeniowy. Ze względu na wielkość owocu przeznaczona raczej do zbioru ręcznego.

Pod zbiór mechaniczny warto rozważyć późniejszą odmianę Brixtone F1. Owoce tej odmiany dojrzewają równocześnie, poza tym dobrze reaguje ona na preparaty przyśpieszające dojrzewanie. Ma wysoki potencjał plonotwórczy, a duże (do 120 g), twarde owoce są uniwersalne w zastosowaniach przemysłowych. 

Odmiany z Hazera 

Z odmian polecanych przez firmę Hazera warto zwrócić uwagę na Faber F1. To nowość. Wyróżnia się wysokim plonem mimo niewielkich owoców. Tworzy lekko wydłużone, ciemnoczerwone owoce o dobrej trwałości polowej i masie 60-80 g. Dojrzewają całymi gronami i łatwo odchodzą od szypułki. Jest to odmiana średnio-późna, do zbioru mechanicznego na koniec kampanii zbiorczej.

Znaną odmianą jest z kolei Jet F1. To wczesny pomidor gruntowy, dla przemysłu i na świeży rynek. Owoce owalne, intensywnie czerwone, o masie 80-100 bardzo twarde, do zbioru mechanicznego. Odmiana odporna na choroby bakteryjne. 

Inna ciekawa propozycja tego producenta to Zeplin F1. Odmiana wczesna, typowa do przetwórstwa. Jest plenna i cechuje ją wysoka wartość brix. Owoce tej odmiany są owalne, trójkomorowe, o średniej masie ok. 120 g, twarde, o wyjątkowej trwałości. Idealne do zbioru mechanicznego. Ulistnienie doskonale okrywające owoce sprawia, że odmiana świetnie zdaje egzamin również w lata bardzo upalne. Ze względu na intensywną barwę miąższu i skórki oraz wysoką jakość produktu, polecana do puszki bez skórki i na kostkę.

Odpowiednio wcześnie założyć plantacje 

Produkcja oparta o wysiew nasion do gruntu, nie daje wymaganych współcześnie efektów w jakości i wielkości plonu. Plantacje należy więc zakładać z wcześniej przygotowanej rozsady. Producenci rozsady omówili jak uprawia sie sadzonki w ich obiektach. W przypadku pomidorów gruntowych cykl produkcyjny trwa 30-35 dni, zależnie od pogody. Kluczem do uzyskanie wysokiej jakości sadzonki jest pełna kontrola klimatu w szklarni oraz właściwe hartowanie rozsady. Dlatego szklarnie wyposażone są w trzy systemy ogrzewania, instalacje cieniujące i lampy doświetlające. Obiekty dzieli sie na różne strefy klimatyczne. Po dostarczeniu sadzonek na miejsce należy rozłożyć paletki, bo pozostawienie ich w paletach powoduje „wyciąganie” rozsady. Należy także dbać o właściwą wilgotność bryłek korzeniowych aż do wysadzenia na polu. 

Aleksandr Wronka z firmy Krasoń

Zachęcano do zakupu rozsady u polskich producentów. Za takim rozwiązaniem przemawia nie tylko patriotyzm ekonomiczny. Plantator ma bliski kontakt z producentem rozsady, większą kontrolę nad towarem jaki otrzymuje. Rozsada spędza też znacznie krótszy czas w transporcie, co znacząco wpływa na jej kondycję. Z polskich firm produkt trafia na pole w ciągu kilku godzin. 

Daniel Babij z Grupy Mularski zaprezentował system TraceOn wdrażany w Grupie Mularski. To komputerowy system zarządzania produkcją. Każda paletka rozsady jest identyfikowana w systemie za pomocą nadrukowanego na niej kodu QR i posiada własną metryczkę w komputerze. Umożliwia to np. prześledzenie historii produkcji każdej sadzonki, zaplanowanie zabiegów lub uprawianie partii rozsady dla konkretnego klienta, który może sprawdzić szczegóły uprawy. 

Paletka z oznaczeniem TraceOn

Niewątpliwie, uczestnicy I Konferencji Pomidorowej w Borkach uzyskali spora dozę praktycznej wiedzy w zakresie uprawy pomidorów na cele przemysłowe. Wielu z nich dopiero rozważa podjecie takiej produkcji, więc rozeznanie w podstawowych kwestiach pomoże im w podjęciu decyzji. Taki był między innymi cel tej konferencji.