Zagony pod uprawę ogórka są już gotowe. Mateusz musiała oczywiście przerobić maszynę do formowania zagonów tak by spełniła jego oczekiwania. Podczas formowania zagonów dodatkowo rozkładane są dwie linie kroplujące rozwijana folia, a jej brzegi obsypane zostają ziemią. Wszytko gotowe do sadzenia ogórków.

Do przygotowania zagonów pod uprawę ogórka wykorzystana jest maszyna firmy Kruszec. Podczas jednego przejazdu gleba zostaje spulchniona, uformowana w zagon. Równocześnie rozkładane są dwie linie kroplujące na pojedynczy zagon oraz folia. Na koniec brzegi zagonów zostają obsypane ziemią. Ta maszyna bardzo dobrze się sprawdza w naszym gospodarstwie. Zagony są sztywne, zbite. Dzięki temu nie mamy sytuacji rozmywania ziemi i rozluźniania się zagonu po nasączeniu wodą – wyjaśnia Mateusz Włodarczyk z gospodarstwa w Hornigach. Podczas przejazdu maszyny wykonywane są równocześnie otwory pod sadzenie roślin. Mają kształt bryłki korzeniowej rozsady co zdecydowanie ułatwia sadzenie roślin. Do wyściółkowania zagonów użyta została folia biodegradowalna z firmy Agrimpex.

By przygotować 1 ha pod uprawę ogórka w takiej technologii  wykonano  4,5 km zagonów i zużyto tyle samo folii. Równocześnie trzeba było rozłożyć 9 km linii kroplujących. Nie bez powodu używa się tu właśnie dwóch linii kroplujących – dzięki nim rośliny są równomiernie nawadniane, a dzięki temu lepiej rosną.

W kolejnej odsłonie pokażemy Wam jak przebiegało sadzenie rozsady ogórka wyprodukowanej w tym gospodarstwie. Zachęcamy do śledzenia naszego projektu i kibicowania naszym poczynaniom w celu uzyskania „100 ton ogórka z hektara”!