Przychody z eksportu rolno-spożywczego osiągnęły w 2020 r. rekordowy poziom 34 mld euro, co oznacza, że były o 2 mld euro wyższe względem roku poprzedniego – powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

Na wzrost przychodów z eksportu wpłynęło szereg czynników, w tym korzystny kurs złotego do euro i dolara, który sprzyjał konkurencyjności na rynkach międzynarodowych. Mimo pandemii udało nam się lepiej wykorzystać szanse stania się naprawdę dużym graczem na rynku rolno-spożywczym – powiedział Puda, dodając, że udział artykułów rolno-spożywczych w eksporcie ogółem wzrósł do 14,3% wobec 13,3% w 2019 roku. To duży skok i wielki sukces polskiego rolnictwa i polskich eksporterów.

Według danych Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wartość ubiegłorocznego importu żywności wyniosła 22,3 mld euro i była o 4,9% wyższa niż w 2019 roku. Wynikający z tego dodatni bilans handlowy wzrósł o 11,4 mld euro.

Głównymi partnerami handlowymi Polski są nadal kraje UE. W 2020 roku wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego na rynek UE wzrosła o 5% osiągając poziom 27,2 mld euro i odpowiadał za 80% łącznych wpływów z eksportu żywności. Tymczasem w 2020 roku wartość eksportu rolno-spożywczego z Polski do krajów spoza UE wzrosła o 17% do 6,8 mld euro.

Polska umacnia swoją pozycję na rynku produktów rolno-spożywczych w Europie