Różowienie korzeni u cebuli


Po ostatniej fali upałów na plantacjach cebuli z siewu wiosennego pokazały się pierwsze objawy różowienie korzeni. Jest to choroba wywoływana przez grzyby bytujące w glebie. 

Grzyby powodujący różowienie korzeni cebuli atakują roślinę uprawną – cebulę, kiedy temperatura gleby przekroczy 20oC.

Grzyby wywołujące tą chorobą bytują w glebie i atakują rośliny uprawne w sprzyjających warunkach. Kiedy więc zauważymy pierwsze objawy trzeba opryskać plantacje preparatami zawierającymi grzyby Phytium oligandrum. Oprysk powinien być wykonany na wilgotną glebę tak aby spłynął po roślinie i zarodniki grzyba dostały się do gleby w pobliże systemu korzeniowego. Rozwijając się w glebie tworzą barierę dla grzybów patogenicznych i zabezpieczają rośliny uprawne przed infekcjami. Oprysk należy wykonać czystym opryskiwaczem wymytym specjalnymi produktami do tego celu przeznaczonymi. Ważne jest również aby nie nanosić Polyversum WP na rośliny opryskane preparatami grzybobójczymi. Taki zabieg zwykle wykonujemy po kilku dniach od zabiegu fungicydami. Grzyb zawarty w produkcie Polyversum WP jest bowiem bardzo wrażliwy na fungicydy stasowane w ochronie cebuli. Zarodniki zawarte w produkcie powinny trafić do wilgotnej gleby z tego względu oprysk wykonujemy po opadzie deszczu lub po nawadnianiu używając dużej ilości cieczy nawet do 800 litrów na hektar. Oprysk powinien być wykonany nad ranem kiedy na roślinach jest obfita rosa co ułatwia spłynięcie zarodników do gleby. Zabieg możemy również wykonać podczas bardzo niewielkiego opadu deszczu. 

Niestety nie ma zarejestrowanych produktów chemicznych do walki z tą chorobą. Z tego względu należy bacznie lustrować plantacje i zabieg wykonać przy pierwszych objawach choroby na systemie korzeniowym cebuli.