Rozsiewacz do wapna – jaki wybrać?

default



Wapnowanie gleb to jeden z podstawowych zabiegów wpływających na utrzymanie optymalnego pH gleby dla uprawianych na danym stanowisku warzyw. Aplikując nawozy wapniowe nie tylko zmieniamy pH gleby, poprawiamy jej struktury, ale również pozytywnie wpływamy na zdrowotność roślin. Aby jednak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg warto posiadać dobrej jakości rozsiewacz do wapna. Jak zatem wybrać rozsiewacz do wapna i jakie parametry powinien spełniać aby być maszyną w miarę uniwersalną. 

Rozsiewacz do wapna

Decydując się na rozsiewacz do wapna w pierwszej kolejności należy wybrać jaki rodzaj wapna będzie stosowany w danym gospodarstwie. Tutaj wyróżnia się dwa rodzaje wapna – wilgotne, czasami wręcz płynne lub sypkie (przypomina piasek), granulowane lub w formie pylistej. I właśnie do tego celu należy wybrać odpowiedni rodzaj systemu rozsiewającego wapno, który może być zainstalowany na maszynie zaczepianej lub zawieszanej.

Jaki jest dobry rozsiewacz do wapna?

Rozsiewacz przyczepiany są toczęsto stosowane maszyny do rozsiewania wapna na polu np. oferowana przez Unię seria RCW. Są to uniwersalne rozsiewacze, które dzięki odpowiedniemu doborowi wyposażenia mogą posłużyć do rozsiewu zarówno wilgotnego wapna jak i nawozów mineralnych. Przykładowo rozsiewacz przyczepiany Unia RCW MXL może rozsiewać wapno na szerokość roboczą około 16, a także różne nawozy granulowane na szerokości od 12 do 36 metrów.

Zespół rozsiewający wykorzystuje tarcze rozsiewające. W rozsiewaczach przyczepianych dostępne są dwa komplety takich tarcz (do rozsiewu wapna i do rozsiewu granulatu, dostępna jest również tarcza skrajna, do rozsiewu granicznego na polu). Zwykle tarcze do wapna są wykonane ze stali nierdzewnej i wyposażone w większą ilość łopatek rozrzucających (na przykład w 5 łopatek rozrzucających). Ich odporność na ciężar też jest większa. Szerokość robocza zależy od rodzaju i charakterystyki samego wapna.

Możliwość wyposażenia niektórych z modeli rozsiewaczy w komputer pozwala utrzymać dawkę niezależnie od prędkości roboczej.

W przypadku wapna w postaci pylistej, ciekawym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie belki, w której wnętrzu znajduje się ślimak (śruba ślimakowa) doprowadzający produkt aż po sam koniec belki. Przykładem takich rozsiewaczy przyczepianych mogą być rozsiewacze SULKY, są to rozsiewacze przyczepiane SULKY XT, które mogą być wyposażone w belkę do rozsiewu wapna pylistego i środków pylistych. Belka do wapna pylistego jest składana hydraulicznie. Belki do środków pylistych są składane hydraulicznie z automatyczną blokadą, nie trzeba więc opuszczać kabiny ciągnika, aby złożyć belkę do pozycji transportowej. Wydajność od około 760 l/ha do nawet 2000 l/ha w przypadku belki ślimakowej o szerokości pracy 9 metrów. Plandeka chroniąca przed podmuchami wiatru a przez to przed pyleniem jest możliwa. W zależności od modelu rozsiewacza zaczepianego Sulky, dostępne są belki o szerokości roboczej nawet 14 metrów.

Wapno pyliste jest coraz bardziej popularne dzięki swojej wysokiej reaktywności, szybkości działania, a także przystępnych cen zakupu (w porównaniu z innymi postaciami wapna). Wapno pyliste może być dostarczane za pomocą cystern a to oznacza szybki, wygodny i sprawny przeładunek. Specyficzna struktura i konsystencja wapna pylistego wymagają rozłożenia wapna na powierzchni pola w taki sposób, aby zapobiec znoszeniu przez wiatr. Dlatego ta forma wapna najlepiej jeśli aplikowana jest na polu za pomocą specjalistycznego sprzętu rozsiewającego

Rozsiewacze do wapna granulowanego

Wapno nawozowe w postaci granulowanej wydaje się droższym rozwiązaniem niż wapno pyliste lub w postaci sypkiej, jednak przynosi wiele korzyści i rekompensuje różnice cenowe na przykład między wapnem dolomitowym dzięki bardzo szybkiemu działaniu. 

Do aplikacji tego typu wapna w rozsiewaczach do wapna marki Unia, rekomenduje się zastosować specjalnie formowane łopatki rozsiewające, zastosowane w rozsiewaczu nawozów Gaspardo ZENO 18. Wykonane są ze stali nierdzewnej, o opatentowanym kształcie. Łopatki rozrzucające zapewniają optymalny rozkład poprzeczny i podłużny rozsiewanego nawozu granulowanego. Boczne podawanie nawozu na łopatki rozsiewające oraz umiarkowana prędkość obrotowa tarczy rozsiewających sprawiają, że granule nie są narażone na zniszczenie, unika się ich mielenia i kruszenia. A to jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu granule mogą być rozrzucone dalej.

Do rozsiewania wapna granulowanego nawozowego bardzo dobrze nadają się także rozsiewacze nawozów Gaspardo PRIMO. Dostępne w różnych pojemnościach (od 1270 do 3210 litrów). Zasługują na uwagę również ze względu na szybką prędkość roboczą i precyzję rozsiewu, którą wspierają komputery sterujące dawką. W tych zawieszanych maszynach producent zastosował rozwiązania, które nie niszczą granul nawozu.