W uprawie każdego warzywa ważne jest dążenie do precyzji. Dotyczy to również upraw papryki w tunelach, gdzie koszty produkcji, w tym robocizny, stale rosną. Co zatem zrobić by nadal opłacalnie produkować to warzywo? Korzystać z najnowszej wiedzy w tym zakresie i osiągać wysokie plony, najlepszej jakości owoców. Mówiono o tym podczas grudniowego spotkania w Potworowie. Jego organizatorami były firmy Hazera, Adob, Grupa Producentów Rozsad Krasoń.

Papryka w tunelach – wybór odmiany

Zdzisław Gnaś rozpoczynając spotkanie przypomniał iż od 1 lipca 2019 roku Hazera Poland oficjalnie reprezentuje na rynku polskim wszystkie firmy nasienne z grupy Limagrain. Zintegrowaliśmy systemy dystrybucji obu firm, po to aby Klienci mieli dostęp do pełnego asortymentu naszych produktów, który obejmuje odmiany warzyw pochodzące z hodowli firm Hazera, Vilmorin-Mikado, HM.Clause oraz ISI Sementi – mówił Pan Zdzisław. To daje bardzo bogatą pulę genetyczną i pozwala oferować szeroką gamę różnych gatunków i odmian warzyw.

Janusz Gajzler scharakteryzowała odmiany papryki polecany do uprawy w tunelach foliowych. Muriel F1 i Chouca F1 to dobrze znane i powszechnie uprawiane odmiany przez plantatorów papryki. Nową odmianą jest natomiast Burgund F1 należąca do odmian o silnym wzroście, dlatego w przypadku jej uprawy należy zachować mniejszą obsadę – 2,8 rośliny/m2. Burgund oferuje owoce najwyższej jakości – grubościenny blok o równej ściance. Przy dobrym prowadzeniu pozwala uzyskać ciągłość plonowania przez cały sezon uprawowy. Najlepszy dla tej odmiany jest system jednorzędowy tak by rośliny miały dostęp światła z każdej strony.

Janusz Gajzler scharakteryzował odmiany papryki polecane do uprawy w tunelach

Mofeo F1 to odmiana o owocach przebarwiających się na kolor żółty. Odmiana o umiarowej sile wzrostu, czasem wymagająca bodźców do wzrostu wegetatywnego. Owce raczej duże 250-300 g, ale wyrównane i cechujące się grubą ścianką. Odmiana relatywnie wczesna. Sollie F1 to również żółta papryka z bardzo grubą ścianką, i dobrym wiązaniem w nawet niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych.

HMC 57200 F1 (BRD200) to zupełna nowość która trafi do sprzedaży w sezonie 2023/24. Proponowana do upraw tunelowych zapewnia intensywnie czerwone owoce, nieco wydłużone względem Muriela. Odmiana o mocnym wigorze, dużej sile wzrostu i zapewniająca bardzo wyrównane owoce w trakcie sezonu.

Flagowe odmiany papryki od Hazera

Zapewnić dobry klimat dla papryki w tunelach

Uprawa papryki, zwłaszcza pod osłonami wymaga dużej wiedzy ze strony producenta i pewnej umiejętności sterowania klimatem. To pozwala wpływać na wzrost roślin. Kluczowe jest tu utrzymanie właściwej proporcji między wzrostem wegetatywnym i generatywnym.

Rozwój wegetatywnyRozwój generatywny
Wysokie nawożenie azotowe
Niskie zasolenie podłoża/gleby
Wyższa wilgotność w obiekcie
Częste nawadnianie małymi dawkami
Sadzenie rozsady mniej zaawansowanej we wzroście
Rodzaj gleb: – ciężkie, gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe
Wysokie nawożenie potasowe
Wyższe zasolenie podłoża
Niska wilgotność w obiekcie
Podlewanie rzadko a większymi dawkami wody
Sadzenie rozsady bardziej zaawansowanej we wzroście
Gleba lekka, piaszczysta
Duża różnica temperatur dzień/noc

Ważne jest takie sterowanie czynnikami produkcyjnymi, by wpływać na optymalny wzrost roślin. Chodzi tu o utrzymanie odpowiedniej proporcji masy liści i pędów do owoców. Można też wpływać na wzrost pędów i jakość owoców poprzez cięcie pędów – usuwanie nadmiaru pędów, tak by uzyskać równomierne plonowanie. To powoduje że roślina nie jest nadmiernie obciążana owocami co przekłada się de facto na wyższy plon, lepszej jakości owoców.

c. d. n.