Zaczynają się loty śmietki kapuścianej trzeciego pokolenia. Z tego też względu należy zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami. Trzecie pokolenia składa jaja do róż brokuła i na dolnych liściach kapust głowiastych i pekińskich. Wylęgające się larwy żerują w różach i w nerwach liści kapust. Dlatego też należy obserwować dokładnie swoje plantacje.

Najlepiej gdyby na plantacjach znajdowały się pułapki zapachowe odławiające samice przylatujące składać jaja na roślinach. W przypadku kalafiora czy brokuła można zapobiegawczo wykonywać zabiegi produktami Movento i Benevia + Inex-A 50 ml/100 l wody. Niestety są to produkty które nie działają kontaktowo na młode larwy. Larwy padają dopiero po spożyciu niewielkiej ilości tkanki zawierającej substancje aktywną. W obecnej chwili chyba jedynym produktem który może zadziałać kontaktowo na larwy jest SpinTor. Powinien on być naniesiony jednak z Protectorem który łączy się z woskami roślinnymi i przedłuża działanie substancji aktywnej na roślinie.

Inny sposób to opryskiwanie roślin produktem Mite Mine 1,5 l/ha wytwarzającym tarcze ochronną zapobiegającą zasiedlaniu roślin przez szkodniki, jak również utrudniającą żerowanie młodym larwom ze słabo wykształconym aparatem gębowym. Produkt nanosimy na rośliny regularnie kilka razy co 7 dni. Opryskanie roślin bezpośrednio przed inwazją szkodników może nie przynieść pożądanych efektów. Mite Mine 1,5 l/ha nanosimy na rośliny ze zwilżaczami rozpuszczającymi woski roślinne np. Inex-A 50 ml/100 l wody.

Dodatkowe nawożenie może się opłacać (Klaudia Zamkowska, Yara Poland)

W przypadku kalafiora oraz brokułu w fazie wzrostu róż zalecane jest zastosowanie- rozpuszczalnej saletry wapniowej YaraTera Calcinit 5kg/ha minimum dwa razy co 10 dni. Zabieg ten można również połączyć z YaraTera Superba Mikromix  (0,5 kg/ha). Jego użycie jest szczególnie wskazane na glebach o wysokim pH.

Tą sama kombinacja dwóch produktów może być również wykonana w kapuście białej, gdy główki osiągną 20% wielkości (zalecane jest powtórzyć zabieg 3x co 5-7dni).

Należy pamiętać, że tego typu opryski wykonujemy przy temperaturze poniżej 21 C.

Warto wiedzieć, że regularne opryski saletrą wapniową szczególnie w warunkach niedoboru wilgoci zapobiegają chorobom fizjologicznym związanym z niedoborem wapnia (tipburn, sucha zgnilizna wierzchołkowa).

Śmietka kapuściana – 3 pokolenie

Partnerami cyklu Monitoring Plantacji Warzyw (Komunikaty Warzywnicze) są firmy Bayer, Osadkowski SA oraz Yara Poland