Spotkanie dystrybutorów i nowe propozycje odmian warzyw na sezon 2018




16 października do Żelechowa firma Hazera zaprosiła swoich dystrybutorów i partnerów biznesowych by podsumować miniony sezon i przedstawić nowe propozycje odmianowe i handlowe na nadchodzący. Licznie przybyli na nie uczestnicy mogli się dowiedzieć jak rozwija się hodowla odmian w firmie Hazera i kooperujących z nią firmach hodowlanych, ale też jakie nowe formy nasion pojawią się na rynku.

Nowa oferta na nowy sezon

Renata Jankowska, Dyrektor Generalny Hazera Poland zaprezentowała nowy katalog w przygotowany w bardziej praktycznej dla producentów formie. Zawarto w nim nie tylko szczegółowe opisy wszystkich odmian, ale też wiele obrazujących je fotografii. Imponuje też objętością, bowiem liczy ponad 200 stron. Przedstawiła również kilka akcji sprzedażowych, które będą realizowane w nadchodzącym sezonie.

Renata Jankowska, Dyrektor Generalny Hazera Poland przedstawiła nowy katalog odmian warzyw

Zachęcając do współpracy w nadchodzącym sezonie Renata Jankowska powiedziała, że współpraca to umiejętność wspólnego, skutecznego i opłacalnego dla wszystkich działania na rynku. Jako Hazera możemy i podejmujemy czasem trudne wyzwania, pracujemy nad nowymi projektami i  razem odnosimy sukcesy – powiedziała Renata Jankowska.

Spotkanie odbywało się w kompleksie pałacowym w Żelechowie

Marchwie i pomidory

Małgorzata Zadura przedstawiając nowości odmianowe w asortymencie warzyw polowych, zaprosiła uczestników na podróż po różnych ośrodkach hodowlanych. Pierwszym punktem tej wyprawy była Francja, gdzie realizowana jest hodowla warzyw korzeniowych, w tym najważniejszej w ofercie marchwi. Tu na uwagę zasługują takie odmiany jak wczesna Speedo F1, do długiego przechowywania Octavo F1 i dla przemysłu Extremo F1 oraz Gold Nugget F1.

Nowa odmiana marchwi Speedo F1

Speedo F1 to wczesna marchew (90-100 dni) o gładkich i wyrównanych korzeniach długości 20-22 cm, twardych, odpornych na pękanie. Nać mocno osadzona na główce ułatwia zbiór mechaniczny. Speedo F1 polecana jest na świeży rynek – na pęczek i na marchew obcinaną. Druga z prezentowanych odmian 120-130-dniowa marchew Octavo F1, przeznaczona do długiego przechowywania, to idealna propozycja dla supermarketów i sieci dyskontowych. Korzenie długości 17-19 cm są cylindryczne, gładkie i wyrównane, po myciu zachowują idealną jakość. Odmiana Octavo F1 polecana jest do zbioru mechanicznego.

Nasiona zwykłe czy podkiełkowane? W przypadku marchwi nasiona oferowane są w różnych formach. Na uwagę zasługują tu nasiona podkiełkowane, przy czym bardzo ważne są warunki w jakich uzyskuje się te nasiona. Używanie nasion podkiełkowanych ma sens przy bardzo wczesnych wysiewach, a więc i wczesnych odmianach. Wczesne siewy w często trudnych warunkach, połączone z użyciem nasion podkiełkowanych pozwalają uzyskać szybkie, wyrównane wschody – podkreślała Małgorzata Zadura. Czy zatem używanie nasion podkiełkowanych ma sens w późniejszych terminach? Tak – ponieważ, to także zapewnia bardziej wyrównane wchody.

Prelegentka zwróciła również uwagę na kolejne ciekawe odmiany marchwi. Gold Nugget F1 – odmiana o żółtych korzeniach, wysokowydajna na świeży rynek i dla przemysłu na plastry. Extremo F1 to znana 130-dniowa odmiana marchwi, która powraca do oferty. Polecana dla przemysłu oraz na świeży rynek. Wyróżnia się ciemnopomarańczowym kolorem korzeni.

Ciekawostką na nowy sezon jest też nowa odmiana oberżyny pod numerem V828, bezkolcowa, wczesna i łatwa w uprawie. Owoce są ciężkie, ciemnofioletowe, błyszczące.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem – przybyli na nie uczestnicy z całej Polski

Mówiąc o pomidorach gruntowych prelegentka zaprosiła uczestników szkolenia do Włoch, a konkretnie  do firmy ISI Sementi, która zajmuje się hodowlą tego gatunku, selekcjonując przede wszystkim typy do zbioru kombajnowego. Taką propozycja jest Edimar F1, odmiana doskonale sprawdzająca się w polskich warunkach polowych, dobrze przystosowana do zbioru kombajnowego (równomierne dojrzewanie owoców, łatwe odchodząca od szypułki, rośliny o zwartym pokroju). Jest to pomidor polecany głównie do produkcji pulpy lub koncentratu. Sezon 2016/17 – sprzyjający występowaniu chorób grzybowych – potwierdził, że odmiana Edimar cechuje się wysoką odpornością na choroby.

Uczestnicy spotkania chętni obejrzeli nowe odmiany warzyw

ISI 31060 F1 to kolejna ciekawa propozycja pomidora do zbioru kombajnowego, której cechą wyróżniająca jest uniwersalne przeznaczenie na przecier, kostkę, do konserwowanie w całości, mrożenia ale też na sprzedaż świeżorynkową. Odmianę można uprawiać pod kątem zbioru mechanicznego lub ręcznego.

Cebule, pory i nowe kreacje wśród warzyw kapustnych

Piotr Manista przybliżył uczestnikom szkolenia nowości z portfolio cebuli. Rhino F1 tworzy bardzo duże cebule, a jako odmiana w typie amerykańskim daje imponujące plony (nawet powyżej 100 t/ha). Cebule tej odmiany są duże, bez trudu osiągają średnicę 80 mm, są przy tym twarde i nadają się do zbioru kombajnowego. Mocny system korzeniowy daje tej odmianie tolerancję na niekorzystne warunki uprawy.  Cebule można przechowywać do marca.

O nowych odmianach warzyw mówił również Piotr Manista

Fasto F1 to odmiana w typie Rijnsburger , przydatna do długiego przechowywania. Reprezentuje nowy kierunek w hodowli cebuli –bardzo plenna, nadająca się do długiego przechowywania a przy tym wczesna. Te właśnie cechy ma odmiana Fasto – mówił Piotr Manista, podkreślając, że odmiana oferowana jest w formie nasion podkiełkowanych, zapewniając szybkie i wyrównane wschody po zasiewach. Piotr Manista przypomniał o formach nasion, jakie są dostępne w asortymencie cebulowym. Mogą to być nasiona standardowe, ale też precyzyjne zaprawione fungicydem lub dodatkowo zaprawą insektycydową Mundial. Na takie nasiona czeka się około 6 tygodni, warto więc pamiętać o wcześniejszym zamówieniu nasion podkiełkowanych czy też zaprawianych Mundialem.

Od tego roku Hazera przejmując cały program hodowlany i portfolio porów od firmy Syngenta, znacznie poszerzyła swoją ofertę. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza takie pozycje jak Stromboli F1 (wysoki plon, wczesna odmiana do zbioru już od września, bardzo wyrównana gruba łodyga rzekoma), Autora F1 (do zbioru od połowy września, wyrównany plon, długa część wybielona, ciemnozielony kolor, łatwo się obiera), Mercurian F1 (do zbioru w październiku i później, wysoka zdrowotność i tolerancja wobec wciornastków). W ofercie są też odmiany ustalone, z których najważniejsze to Bulgina (typ bułgarski), Pancho, Prelina, Porbella, Sevilla, Selina, Porilux.

W asortymencie kapust białych nowością to jest odmiana Cabbice F1 o okresie  wegetacji ok. 80 dni, cechująca się szybkim wzrostem – w tym czasie główki osiągają już masę 2-3 kg, a przetrzymana dłużej dorasta nawet do 5 kg, stanowiąc doskonały produkt do wczesnego kwaszenia. Nowość pojawi się również w segmencie kapust czerwonych – to odmiana  Rozera F1 o uniwersalnym zastosowaniu, 150-dniowym okresie wegetacji, z obfitym nalotem woskowym, do długiego przechowywania.

Hazera rozwija również portfolio kalafiorów i brokułów, o których opowiedział Piotr Manista. Juventa F1 to pierwszy w ofercie Hazery tak wczesny kalafior, którego okres wegetacji wynosi 65 dni. Wczesna odmiana polecana przede wszystkim pod płaskie przykrycia z folii lub agrowłókniny, tworząca śnieżnobiałe, zbite i twarde róże dobrze osłonięte liśćmi. Odmiana ta nadaje się również do uprawy poplonowej i  sadzenia nawet w połowie lipca. Stromboli F1 to bardzo szybka odmiana brokułu polecana do wczesnych upraw, ale też jako poplon. Odmiana ta cechuje się wysoką tolerancją na niekorzystne warunki uprawy, w tym wysokie temperatury.

Cały czas szukamy i  testujemy nowe, innowacyjne odmiany, którymi na pewno pochwalimy się już niebawem – zakończył swoje wystąpienie Piotr Manista.