Ostatnie miesiące pokazały, że największe problemy finansowe pandemia generuje dla małych firm. Dlatego właśnie one potrzebują wsparcia, które na całe szczęście nadchodzi ze strony konsumentów. Obecnie 35% Europejczyków deklaruje, że więcej uwagi poświęca, by kupować lokalne produkty spożywcze, a 87% z nich uważa, że ta tendencja utrzyma się także po pandemii – wynika z badania europejskiej organizacji EIT Food.[1] Eksperci Farmy Świętokrzyskiej wskazują na cztery sposoby wsparcia lokalnych przedsiębiorców, które pozwolą im przetrwać, a dla konsumenta będą zdrowszym wyborem.
TOP1. Internet daje duży wybór, więc wybierz lokalnie
Z najnowszego raportu Gemiusa wynika, że w 2020 r. aż 72% konsumentów zrobiło zakupy online. To wzrost o 11 pp. w porównaniu do poprzedniego roku. Z kolei dane Farmy Świętokrzyskiej wskazują, że sprzedaż w jej sklepie internetowym z biożywnością w ciągu roku podwoiła się. Takie zakupy są nie tylko bezpieczniejsze w pandemii, ale dają konsumentowi dostęp do szerszego asortymentu. Zamiast kupować online produkt dużej korporacji, postaw na lokalne wyroby, które wygrywają jakością, a nierzadko także ceną.
TOP2. Przeszukuj social media
Lokalni producenci często ogłaszają się w social mediach. Media społecznościowe coraz bardziej zastępują lokalne gazety i portale, pozwalając jednocześnie konsumentowi na bezpośredni kontakt z marką. Szukaj informacji na grupach lokalnych społeczności, wśród znajomych, na grupach związanych ze zdrową żywnością. Jeśli nie widzisz takich informacji – pytaj! Na pewno znajdzie się ktoś, kto poleci dobrego producenta, a być może zapoczątkujesz dłuższą dyskusję, która pozwoli wyłowić wartościowe lokalne firmy.
TOP3. Udostępniaj, polecaj i pisz dobre recenzje
Spróbuj opublikować w internecie np. trzy pozytywne recenzje lokalnych firm, z których produktów jesteś zadowolony. To niewielki trud, a pozwoli innym konsumentom na trafny zakup i wesprze małą markę w jej działaniach marketingowych. Polub, udostępnij, skomentuj firmę, produkt lub usługę, z której byłeś zadowolony.
– Wielu osobom wydaje się, że ich recenzja niewiele zmienia. Tymczasem każdy pozytywny głos ma ogromne znaczenie, szczególnie dla lokalnych przedsiębiorców, którzy często prowadzą swój biznes z prawdziwą pasją i pozytywne oceny klientów ogromnie ich motywują – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.
TOP4. Odwiedź targowisko
Targowisko na świeżym powietrzu, przy zastosowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa w pandemii, jest dobrym miejscem do wspierania lokalnych drobnych przedsiębiorców. Można znaleźć tam nie tylko żywność od rolnika, ale także inne niezbędne potrzebne produkty, których zakupem można wesprzeć konkretnych ludzi.
Źródło: Farma Świętokrzyska
***
Farma Świętokrzyska to certyfikowane ekologiczne gospodarstwo rolne, a jednocześnie jedna z największych polskich firm oferujących ekologiczne warzywa, owoce oraz przetwory. Firma, która powstała w 2002 roku, na 348 hektarach uprawia ponad 30 rodzajów ekologicznych warzyw i owoców. We własnej przetwórni produkuje obecnie ponad 60 produktów bio, bazujących na zdrowych, autorskich recepturach. Farma Świętokrzyska współpracuje zarówno z dużymi sieciami handlowymi, jak i odbiorcami hurtowymi i detalicznymi. Swoje produkty oferuje również we własnym sklepie internetowym BIOzFarmy.pl.
[1] https://www.eitfood.eu/media/news-pdf/COVID-19_Study_-_European_Food_Behaviours_-_Report.pdf