Krajowa Agro Akademia Pomidorowa BASF Licheń 2.1

Inauguracja webinarium



W dniu 26 lutego odbyła się Krajowa Agro Akademia Pomidorowa. Wydarzenie w formie transmisji internetowej zorganizowały firmy BASF, SGP Pudliszki, Pomwitrus oraz organizacje ZPOiW w Łowiczu, ZPOiW Wielkopolanie i ZPOiW w Milejowie. Podmioty te współpracowały z partnerami, firmami rozsadowymi GPR Krasoń i Grupą Mularski, a także Luty Jacek.

Najważniejsze odmiany pomidorów z odmiany BASF VS

Informacje dotyczące minionego sezonu przekazała Izabela Lagierska z BASF VS. Już we wstępie przekazała informację, że odmiana N6438, dzięki swej wczesności, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wahania i niestabilność pogody sprawiają, że dokładne ustalenie terminu zbioru w oparciu o czas sadzenia jest trudne, czas pomidorowych żniw może się przesunąć. Jednak w przypadku odmian wczesnych zaletą jest manipulowanie terminem sadzenia, co pozwala uniknąć kłopotów związanych w wczesną porą uprawy. Odmiana na testowana była także w różnych zagęszczeniach, od 21 tys. szt./ha do 30 tys. szt./ha. Okazało się, że wraz ze wzrostem zagęszczenia rośnie plon, choć gramatura poszczególnych owoców spada. Mogą one osiągać masę od 60 do 85 g średnio. Jest to odmiana plastyczna. Pozwala plantatorom regulować zagęszczeniem obsady plonowanie, a ściślej mówiąc, parametry plonu jakie chcemy uzyskać. Można produkować pomidory w sposób dostosowany najlepiej do technologii użytkowanej w gospodarstwie czy przeznaczenia uzyskanych owoców – mówiła Izabela Lagierska. Dodała, że omawiana przez nią odmiana jak najbardziej przydatna jest pod katem zbioru mechanicznego, choć można oczywiście owoce zbierać także ręcznie. Kreacja N6438 powinna być uprawiana przede wszystkim w warunkach komfortu wodnego i przy wystarczającej zasobności potasu i fosforu w glebie, szczególnie od kwitnienia. Wówczas jest w stanie rozwinąć pełnię swego potencjału plonotwórczego. Na późne zbiory prelegentka rekomendowała uprawę Advance F1. To odmiana posiadająca wysokie odporności na choroby bakteryjne. Dobrze radzi sobie także na stanowiskach słabszych. Odmiana ta jest już dostępna w sprzedaży – mówiła przedstawicielka BASF VS. Poinformowała także, że w planach jest wyselekcjonowanie kolejnych interesujących odmian.

Ochrona pomidorów

O tym zagadnieniu mówił Maciej Wita z BASF. Cieszy mnie, że drugi rok z rzędu podczas konferencji zimowej mogę zaprezentować nowy fungicyd. Poprzednio był to Dagonis, a teraz Scala. Zawiera on pirymetanil, substancję działającą translaminarnie. Zalecana dawka to 0,75-2,0 l, zależnie od zwalczanej choroby. Dwie spośród najpowszechniejszych chorób grzybowych warzyw to alternarioza i szara pleśń. Pirymetanil może okazać się bardzo przydatny w zapobieganiu tym chorobom. Ma on inny sposób działania niż obecnie wykorzystywane w produktach związki chemiczne. Mówię to także w kontekście wycofywania kolejnych substancji aktywnych z użytku na terenie UE. W ochronie pomidorów karencja fungicydu Scala to zaledwie 3 dni. – mówił M. Wita. Zwrócił uwagę, że zdrowe pomidory, to lepszy plon. Owoce były też bardziej jędrne w tej kwaterze, w której doświadczalnie zastosowano ten nowy fungicyd. Plon wyniósł prawie 148 t/ha w doświadczeniu w IO w Skierniewicach dla odmiany N6438. Pomidory zrywano ręcznie. Jakościowo były bardzo dobre. Porządna ochrona i odmiana o dobrej genetyce – dwa ważne warunki do spełnienia jeśli mamy cieszyć się obfitymi zbiorami – konkludował M. Wita. W dalszej części swego wystąpienia przedstawił przykładowy schemat ochrony pomidorów. Zaznaczył, że z uwagi na zmienność warunków pogodowych ciężko jest jednolitą strategię przyjąć na każdy kolejny sezon. Nie mniej jednak zaprezentował pewien schemat widoczny na poniższym zdjęciu. Trzy ostatnie preparaty mają bardzo krótki okres karencji.

Prelegent wspomniał też o możliwości wykorzystania folii biodegradowalnej ecovio®M. Doświadczenia zrealizowane w 2020 roku w gospodarstwie Cezarego Olejniczaka wykazały, że dzięki wyścielaniu tym materiałem rzędów możliwe jest przyspieszenie plonowania roślin.