Podczas webinarium jakie odbyło się 11 marca, specjaliści z firmy Bejo Zaden i Rijk Zwaan scharakteryzowali odmiany ogórków polecane do uprawa polowych. Zachęcali przede wszystkim do uprawy odmian partenokarpicznych ogórka, które zapewniają bardziej stabilne plonowanie i wyrównany jakościowo surowiec.

Odmiany ogórka partenokarpiczne

Paweł Bednarek z firmy Bejo Zaden przypomniał, że nowe odmiany ogórków wywodzą się z własnego programu hodowlanego realizowanego w stacji hodowlanej w Kawęczynie. Wśród odmian partenokarpicznych jedną najbardziej popularnych jest odmiana Atik, zapewaniająca bardzo wysokie plony (w sprzyjających warunkach nawet 120 t/ha). Odmiana przydatna do konserwowania jak i do kwaszenia. Owoce bardzo kształtne, ciemnozielone z małą komora nasienną. Rośliny bardzo żywotne szybko się regeneruje, co jest zasługą między innymi silnego systemu korzeniowego. Amarok charakteryzuje się bardzo twardym owocem i co się z tym wiąże – bardzo wysoką przydatnością do zbioru mechanicznego. Odmiana w wielu testach wykazywała bardzo dobra twardość po zakwaszeniu. Odmiana bardzo plenna. Bejo 3386 testowana była przez dwa ostatnie sezony i ma niebawem trafić do oferty Bejo Zaden. Ta partenokarpiczna odmian cechuje się przede wszystkim bardzo dobrym wiązaniem i wysokim plonem. Odmiana ta dedykowana jest do konserwowania oraz krótkiego kwaszenia. Odmiana ta zostanie wprowadzona do oferty prawdopodobnie w 2022 roku.

Odmiana ogórka Amarok z firmy Bejo Zaden

Odmiany  ogórka z przewagą kwiatów żeńskich

W grupie odmian ogórków z przewagą kwiatów żeńskich Paweł Bednarek jako pierwszą pozycję wymieniła odmianę Allianz. Owoce tej odmiany są ciemnozielone z jasnymi smugami, z bardzo małą komora nasienną. Atlantis to popularna odmiana zwłaszcza wśród producentów, którzy przeznaczają wyprodukowane ogórki na kwaszenie. Owoc z grubą brodawką, smukły w proporcji 3,1-3,2:1.  Atomic to odmiana stosunkowo jasna, a więc dopasowana do potrzeb krajowego rynku. Odmiana o najwyższej (wśród odmian Bejo) odporności na mączniaka rzekomego ogórka. Popularna w gospodarstwach produkujących ogórki do kwaszenia. Akord należy do odmian o jasnych owocach. Te mają grube brodawki, są stosunkowo krótkie (proporcja 2,8-3:1). Polecana do produkcji gdzie zbierane są małe ogórki.

Porównanie odmian ogórków Akord i Atomic z firmy Bejo Zaden

Avenger to nowa odmian będą jeszcze w testach o przewadze kwiatów żeńskich. Odmiana wyróżnia się silnym wigorem, mocnym systemem korzeniowym co pozwala ją uprawiać również na lekkich glebach. Wśród odmian ogórka do upraw tunelowych specjalista polecił dwie pozycje: Argument i Absolut.

Więcej informacji o odmianach ogórka w filmie będącym relacją całego webinarium:

Zobacz również relację z części agrotechnicznej webinarium: