Ukraina importuje ziemniaki z Polski i z innych krajów
Ukraina w ostatnim czasie zaczęła importować ziemniaki z Polski, gdzie ceny gwałtownie spadły z powodu znacznego spadku konsumpcji w europejskim segmencie HoReCa. Kraj nasz jest kolejnym z którego Ukraina sprowadza znaczące ilości żywności.

Ukraina sprowadza ziemniaki

Poinformował o tym prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw (UPOA) Taras Bashtannyk. Importujemy produkty z Rosji i Białorusi już od dwóch lat. W tym roku, na początku lata, zaczęliśmy sprowadzać ziemniaki z Holandii. Niedawno rozpoczął się również import z Polski. Wynika to z faktu, że ceny i konsumpcja w Polsce znacznie spadły. Zapotrzebowanie na ziemniaki płynące z podmiotów z sektora HoReCa jest u naszych zachodnich sąsiadów niższe. Dotyczy to również ilości ziemniaków trafiających do przetwórstwa. Winne są obostrzenia spowolniające całą gospodarkę. Duże ilości towaru na rynku sprawiają, że niższe są stawki panujące w obrocie nim. W mojej ocenie spadły już poniżej kosztów produkcji – powiedział szef ukraińskiego związku. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że średnia cena ziemniaków na rynkach hurtowych w Polsce w ciągu miesiąca wyniosła 5,21 UAH / kg (0,69 zł/kg) a na Ukrainie – 6,20 UAH / kg (0,82 zł/kg).

Czy Ukraina ma szansę stać się eksporterem ziemniaków?

Zdaniem eksperta, aby sprostać wyzwaniom rynków międzynarodowych, Ukraina musi rozwinąć silny, konkurencyjny sektor profesjonalnej produkcji, przechowywania i przetwarzania ziemniaków. Pozwoli to ukraińskim producentom na wysoce wydajną produkcję. Działania takie mogą stworzyć wartość dodaną. Mowa o nowych miejscach pracy i napływie pieniędzy do różnych gałęzi gospodarki. Niewiele jednak wskazuje, by miało do tego dojść. Import ziemniaków ogółem na Ukrainę w okresie styczeń-sierpień 2020 r. osiągnął wartość 51,27 mln USD, czyli sześć razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W analogicznym okresie ubiegłego roku, import ziemniaków miał wartość 8,5 mln USD. Najważniejszymi kierunkami, z których napływał towar, okazały się  takie kraje jak Białoruś (21,42 mln USD), Holandia (11,97 mln USD) i Federacja Rosyjska (7,23 mln USD). Ukraińcy podejmują wprawdzie pewne próby wejścia na globalne rynki ziemniaczane, ale na małą skalę. W okresie styczeń-sierpień 2020 r. Ukraina wyeksportowała ziemniaki o łącznej wartości wynoszącej zaledwie 0,83 mln USD. To o 44,02% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Źródła: Freshplaza, AgroBerichtenBuitenland, Pro Agro, UNN